Advertisement
Perseverance, Mars Yılanı Derisine Benzeyen Gökyüzü Vinci Parçası Buldu
Perseverance, Mars Yılanı Derisine Benzeyen Gökyüzü Vinci Parçası Buldu

Perseverance, bazı süper havalı deneyler ve bilinen ilk dünya dışı (yanlışlıkla) vur kaç da dahil olmak üzere, daha önce hiçbir keşif aracının yapmadığı birçok şeyi yaptı. Bir başka ilginç olay da, Mars yüzeyine dağılmış kendi taşıma sisteminin parçalarını bulması ve bunlar çok tuhaf şekillerde görünüyorlar.

Sadece birkaç hafta önce, keşif aracı Mars'ta yansıtıcı parlak metal gibi görünen bir şeyle karşılaştı. Bunun, Şubat 2021'de Mars yüzeyine iniş aşamasında kullanılan termal battaniyenin bir parçası olduğu ortaya çıktı. Tuhaf bir şekilde, bu parça Percy'nin indiği yerden 2 kilometre uzakta keşfedildi.

Gözü pek altı tekerlekli kaşif, şimdi de büyük olasılıkla gök vincinden kaynaklanan başka bir enkaz parçasına rastladı. Bu parça, derisini yeni değiştirmiş bir Mars yılanına benziyor.

İlk olarak, Mars görevlerine ev sahipliği yapan NASA'nın Jet İtki Laboratuvarı'nda mühendis ve Mars fotoğrafçısı Kevin M. Gill tarafından vurgulanan bu malzemenin ne olabileceği hakkında birçok kişi yorum yaptı.

Görüntü, Perseverance'ın sağ MastCam-Z'si tarafından 23 Haziran'da veya görevin sol 477'sinde çekildi (sollar Mars günleridir ve 24 saat 39 dakika sürer). Enkazın yaklaşık 8 santimetre olduğu ve büyük olasılıkla keşif aracını Mars'a indiren gökyüzü vincinin bir parçası olduğu düşünülüyor.

Yani bir uzay yılanı değil. Ancak, fotoğrafta insanları endişelendiren tek nesne bu değil…

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum