Orion'un Yeni Ay ve Dünya Görüntüleri Nefes Kesiyor
Hem yakından hem de uzaktan Ay hiç bu kadar inanılmaz görünmemişti.

Orion, görevinin yarısını tamamladı ve Dünya'dan uzaklaşabileceği en uzak mesafeye ulaştı. Ve bu son iki haftada, bize Ay'ın çarpıcı manzaralarını getirdi - bazıları yakından ve bazıları Ay-Dünya sisteminin tamamından, hepsi muhteşem. NASA, bunlardan bazılarını Flickr sayfasında paylaştı.

Görüntülerin çoğu güneş panellerine monte edilmiş kameralar tarafından çekildi. Bunlar, görev ekibinin uzay aracının sağlığını izlemesine olanak tanır. Artemis I olarak bilinen bu görev, mürettebatsız ve Orion uzay aracının, içinde seyahat ettiklerinde astronotlar için güvenli olacağından emin olmak için bir test alanı.

Orion, Ay yüzeyinin fotoğraflarını çekmek için Optik Navigasyon Kamerasını da kullanır. Bu cihaz, gelecekte mürettebatlı görevler sırasında uzay aracını daha iyi yönlendirmek için kullanılacak. Şu anda Dünya ve Ay'ın farklı ışıklandırma koşullarında ve farklı mesafelerde fotoğrafları çekilerek test ediliyor. Bu veriler bizle ilgili değil, ancak cihazın yakaladığı muhteşem Ay manzarasının tadını çıkarabiliriz.

On the left hand side of the pictures the edge of the moon is visible with some deep craters clearly seen at an angle

Kraterlerin açıkça görülebildiği Ay diskinin kenarının görüntüsü.

 

Görevin uzunluğu 25 günden fazla. Orion'un 11 Aralık'ta 12:40 EST'de (Türkiye saatiyle 17:40) San Diego açıklarında Pasifik Okyanusu'na inmesi bekleniyor. Görev şu ana kadar son derece başarılı oldu ve her şey yolunda giderse, bu, uzun süreli Artemis programının ilk adımı. Planlanan bir sonraki görev olan Artemis II mürettebatlı olacak ve iki yıl içinde başlaması bekleniyor.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum