Orion'un Muhteşem Dünyaya Dönüş Görüntüsü Bir Film Afişine Benziyor
Artemis I görevi birkaç gün içinde sona eriyor, ancak gelecek çok daha fazla inanılmaz görüntü olacak.

Orion, Artemis I görevinin beklentilerini aşarak uzayda yaklaşık üç hafta geçirdi. Mürettebatsız kapsül, yeteneklerini test etmek ve insanlar araçtayken her şeyin mümkün olduğunca sorunsuz ilerlemesini sağlamak için Dünya'nın ötesine ilk yolculuğuna gönderildi. Görev ayrıca fotoğraflar çekiyor ve sonuncusu kesinlikle büyüleyici.

Görüntü, Orion'un güneş panellerinin sonundaki kamera tarafından çekildi. Uzay aracının yan tarafı, karanlık ve kraterli Ay'a karşı sert görülebilir. Daha uzakta, Güneş küçük bir kısmını aydınlattığından kendi gezegenimiz bir hilaldir. Birçoğu bunu bir bilim kurgu filmi çekimine benzetti, ancak daha da ürkütücü bir karşılaştırma, Ron Howard'ın Apollo 13 filminin afişiyle yapılan.

Tweet linki.

 

NASA'nın Orion aracı, 11 Aralık Pazar günü San Diego açıklarına inecek - uzayda başardığı her şeyden sonra çok önemli son test.

Yönetici Bill Nelson, Orion'un Ay'a yaptığı son uçuşun ardından bir açıklamada, "Orion eve gidiyor! Bugün ekip, Orion'u Ay yüzeyinden sadece 80 mil [yaklaşık 129 km] uzağa uçurarak çok önemli bir başarıya daha imza attı. Ay'a yakın geçiş, uzay aracının Ay'ın yerçekimini kullanmasına ve iniş için Dünya'ya doğru fırlatılmasına imkan verdi." dedi.

 

"Orion birkaç gün içinde Dünya atmosferine yeniden girdiğinde, her zamankinden daha sıcak ve daha hızlı geri dönecek - astronotları araca bindirmeden önceki nihai test. Sırada, yeniden giriş!”

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum