Orangutanların Kendi Sanatsal Tarzları Var
Orangutanların Kendi Sanatsal Tarzları Var

Japonya'daki Tama Zooloji Parkı'nda beş dişi orangutan tarafından yapılan yüzlerce çizimin analizine göre, insan olmayan primatlar kendi bireysel kişiliklerini ve ruh hallerini yansıtan sanatlar yaratabilirler. 

Animals dergisinde maymunların yaratıcılıklarını anlatan araştırmacılar, bazı orangutanların çizim tarzlarının mevsimlere göre değiştiğini ve muhtemelen ruh hallerindeki dalgalanmaları yansıttığını belirtiyorlar. Beş sanatçı orangutanın günlük yaşamlarını zenginleştirmeleri için çizim malzemeleri sağlandı ve 2006 ile 2016 arasında yaklaşık 1.500 çizim oluşturuldu. Bu sanat eserlerinin büyük çoğunluğu Molly adında, oldukça üretken ve eserleri diğer maymunların çizimlerine göre fazlasıyla dikkate değer olan bir orangutan tarafından üretildi.

Yazarlar yeni çalışmalarında orangutanların 790 çizimini analiz etti ve ayrıca Molly'nin 656 eserinin ayrı bir değerlendirmesini yaptı. Bulguları, "bu beş orangutanın çizim davranışlarının rastgele olmadığını ve bireyler arasındaki farklılıkların stil farklılıklarını, zihin durumlarını ve çizim motivasyonunu nasıl yansıtabileceğini" gözler önüne serdi.

Her orangutanın kullandığı renklerde, çizmeyi seçtikleri şekillerde ve kapladıkları tuval alanı miktarlarında bireysel sanatsal tercihler görüldü. Örneğin, Molly'nin çizimleri boya kalemlerini tuvale daha hafif bastırdığı için diğer hayvanların çizimlerinden daha az kontrast içeriyordu.

Beş sanatçıyı karşılaştıran araştırmacılar, “en karmaşık çizimler Molly'nin çizimleri (diğer orangutanların resimlerinden daha dolu, daha fazla şekil ve renk kullandığı için) ve ikinci karmaşık çizimler Yuki’nin yaptıkları. Ayrıca Kiki, basit ama güçlü bir şekilde işaretlenmiş çizimleriyle (yani, tek renk kullanılmış, mum boyaya sertçe basarak) diğer bireylere göre farklılıklar gösterdi.” şeklinde açıkladı.

Yazarlar mevsimler değiştikçe Molly'nin sanatsal çıktısındaki değişiklikleri de kaydetti. Örneğin ilginç bir şekilde Molly ilkbaharda baskın renk olarak moru kullanma eğilimindeyken, yaz ve kış aylarında yaptığı çizimlerde yeşil daha belirgin hale geldi. Bu arada kırmızı rengini başka bir orangutan doğurduğunda yaptığı resimler için ayırdı. Kış çizimleriyle karşılaştırıldığında, Molly'nin yaz kreasyonları daha fazla "döngü" içerme eğilimindeydi, araştırmacılar bu farklılığı "hava durumu ve daha fazla ziyaretçinin varlığı nedeniyle iyi bir ruh halini gösteren bir işaret olabileceği" şeklinde açıkladı.

Genel olarak orangutanlar tuvallerini döngüler, daireler ve “yelpaze desenleri” olarak, çalışma yazarları tarafından tanımlanan üç temel motifle doldurdu. Benzer çizim stilleri, şempanzeler de dahil olmak üzere diğer insan olmayan primatlarda gözlemlenirken, insan çocukları da bu yapıları çizimlerinde kullanma eğilimindedir. Araştırmacılar, çalışmalarının "insanlarda çizimlerin ortaya çıkışı hakkında bazı ipuçları verebileceğini ve ayrıca şempanzeler, çocuklar ve orangutanlar tarafından yapılan çizimlerin pek çok ortak noktası olduğunu" düşünüyorlar.KAYNAK:

https://www.iflscience.com/plants-and-animals/orangutans-own-personal-artistic-styles-study-reveals/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum