Okullarda Öğrendiğimiz 10 Yanlış Bilgi
Ülkemizde sınıflarda sıralara oturan kolay etkilenen genç beyinler, öğretmenlerin her şeyi doğru bildiklerine inanırlar.

Onlar kesinlikle hata yapmazlar diye düşünülür. Yanlış anlaşılmak istemeyiz, burada yerdiğimiz, bilim insanlarının yetişmesinde en değerli katkıları olan öğretmenler değildir elbette.

Hatta aksine onları bilimin en değerli köşesine oturtmalıyız.

Bugüne kadar doğruluğundan emin olduğunuz ancak bu yazıyla birlikte aslında yanlış öğrendiğiniz 10 şeyi ele alacağız.

1.Derinin üzerinden mavi görünen damarlar kirli kan taşırlar.

Ne olursa olsun kan daima kırmızıdır.  Damarlarımız mavi görünürler çünkü yağlar ışığın düşük frekanslarını absorbe ederler. Bu durum da yüksek enerjili mavi ışığın derimizden geçmesine sebep olur.

2. Yalnızca 5 duyumuz vardır.

Oysa; açlık, susanıklık, hareket, basınç, kaşıntı ve banyo ihtiyacı hissi gibi oldukça fazla duyumuz vardır.

3. Christoph Columbus’un dünyayı dolaşan masum bir insan olduğu.

Öncelikle Columbus’un zengin bir köle tücccarı olduğunu bilmekte fayda var. Telegraph’a göre: “Colombus erkekleri, kadınları ve çocukları İspanya’ya götürmek üzere alıkoymuş ve onları tıpkı sirk hayvanları gibi köleleştirmiştir. İnsanların çoğu yolculuk esnasında ölmüş ve kalanları da 6 ay içerisinde hayatını kaybetmiştir. Bu durum Colombus’u bulabildiği en iyi tipte 550 insanı seçtiği, adamlarına da istediklerini köle yapma emrini verdiği ve sonucunda da bir başka 600 insanın eklendiği ikinci yolculuk tutkusuna itmiştir. Avrupa’ya yolculuk esirler için oldukça zayıflatıcı olmuştur ve 200 esir bizzat Columbus’un emriyle gemiden atılmıştır. Adamlarının esir ettiği 600 insan hakkında ise hiçbir kayıt mevcut değildir.” Yani Columbus okullarda anlatıldığı gibi masum bir şekilde dünya turuna çıkan bir insan değil, köleleştirmek üzere erkek, kadın ve çocuk arayan ve bu sebeple de dünyayı dolaşan bir canidir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum