Nicola Tesla'nın laboratuvarı müze oluyor
Tesla Motors’un sürprizlerle dolu kurucu CEO’su Elon Musk, desteğiyle Nikola Tesla'nın laboratuvarı müze oluyor.

Tesla Motors elektrikli otomobil devrimini başlattı ve bundan daha da fazlasını hedefliyor. CEO Elon Musk, geçtiğimiz ay firmasının tüm patentlerini ortak kullanıma açmış ve bu patentleri kullanan firmalardan hiçbir ücret almayacaklarını açıklamıştı.

Mobil cihaz üreticilerinin çok sık bir şekilde birbirlerine açtıkları patent ihlali davaları göz önünde bulundurulduğunda, dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticisinin tüm patentlerini ortak kullanıma açması inanılmaz bir jest.

Tesla ile ilgili şaşırtıcı haberler bununla sınırlı değil. The Oatmeal takma adını kullanan internet karikatüristi Matthew Inman, Elon Musk’ın New York’ta kurulması planlanan Nikola Tesla müzesine 1 milyon dolar bağışta bulunduğunu açıkladı. Inman ayrıca Musk’ın, müzenin bahçesine bir de elektrikli otomobil şarj istasyonu yerleştirme sözü verdiğini belirtti.

Nikola Tesla müzesini kurma fikri Matthew Inman’a ait. ‘Let’s Build a Goddamn Tesla Museum’ (Haydi Tesla Müzesi’ni İnşa Edelim) adıyla Indiegogo’da bir kitle fonlama projesi başlatan Inman, dünyanın dört bir yanından 1,5 milyon dolar toplamayı başardı. New York eyaleti de projeye 850 bin dolar bağışladı.

Gel gelelim, ortaya çıkan para, Tesla’nın New York Shoreham’daki eski laboratuvarını müzeye çevirmek için yeterli değildi.

Geçtiğimiz mayıs ayında Tesla Model S için esprili bir inceleme yayınlayan Inman, Elon Musk’tan müze için maddi destek sözü almıştı. Elon Musk, 1 milyon dolarlık katkıyı yapmak için, Nikola Tesla’nın 158. doğum günün bekledi…

Kaynak: Stuff

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum