Neandertaller 125.000 Yıl Önce Ormanları Dönüştürdü
Neandertaller 125.000 Yıl Önce Ormanları Dönüştürdü

Almanya'daki 125.000 yıllık Neandertal bölgesi Neumark-Nord'dan alınan paleo-çevresel ve arkeolojik verilerin analizine göre, en yakın antik insan akrabalarımız bölgede belirli bir bitki örtüsü farklılığı yarattı. Düzenli olarak yapılan faaliyetler arasında avlanma ve av hayvanı işleme, ateş yakma, taş teknolojileri için çakmaktaşı ve diğer kayaları toplama, yakıt için odun toplama, mızrak ve kazma çubukları gibi aletler yapma ve yapı inşa etme gibi aktiviteler olması muhtemel görünüyor. Göllerin etrafındaki kamp ateşlerinin düzenli olarak yakılması ve av hayvanlarının avlanması, zamanla bitki örtüsü yapısını ve ekolojik toplulukları yeniden şekillendirmiş olabilir.

Leiden Üniversitesi'nden arkeolog Profesör Wil Roebroeks, "Arkeologlar uzun zamandır gezegenimizin ekosistemlerine insan müdahalesinin karakteri ve zamansal derinliği hakkında sorular soruyorlar. Giderek bunun çok erken dönemlerdeki işaretlerini görüyoruz” dedi.

Profesör Roebroeks, Almanya'nın Halle kentinin yaklaşık 10 km güneyinde bulunan Neumark-Nord bölgesinde, Neandertal faaliyetlerine ilişkin bol miktarda iz buldu.

Roebroeks, "Diğer şeylerin yanı sıra, çok sayıda taş alet ve çok miktarda kömür kalıntısı ile çevrili yüzlerce katledilmiş hayvanın kalıntılarını bulduk" dedi.

İzler, 125.000 yıl önce sadece at, geyik ve sığır gibi avların değil, fil, aslan ve sırtlanların da yaşadığı bir ormanlık alanda bulundu.

Bu karışık yaprak döken orman, Hollanda'dan Polonya'ya kadar uzanıyordu. Bölgenin çeşitli yerlerinde göller vardı ve bunların bazılarının kenarlarında Neandertal izlerine rastlandı.

Bu Neandertallerin ortaya çıktığı bir zamanda, kapalı orman, yangınlar nedeniyle kısmen açıklık alanlara bölündü.

Profesör Roebroeks "Tabii ki soru, homininlerin gelişiyle mi bu ormanlardaki bitki örtüsü açıldı, yoksa homininler açık olduğu için mi buraya geldi?" dedi.

Bu soruya yanıt olarak, avcı-toplayıcıların bölgeyi en az 2000 yıl açık tuttukları sonucuna varmak için yeterli kanıt bulundu.

Araştırmacılar, aynı hayvanların dolaştığı, ancak Neandertal izlerinin bulunmadığı bölgedeki benzer göllerde, yoğun orman bitki örtüsünün büyük ölçüde bozulmadan kaldığını buldu.

Profesör Roebroeks, "Avcı-toplayıcılar, sadece burada meyve toplayan ve orada hayvan avlayan manzarayı dolaşan ilkel hippiler değildi. Şimdiye kadar genel olarak, insanların yaklaşık 10.000 yıl önce tarıma başladıklarında, örneğin tarlalar oluşturmak için ağaçları keserek çevrelerini şekillendirmeye başladıkları düşünülüyordu. Ancak yeni bulgular gösteriyor ki, küçük bir ölçekte de olsa bu çok daha erken başladı” dedi

Çalışma Science Advances dergisinde yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum