NASA'nın Güneş Koronasındaki Solar Probe’un İnanılmaz Görüntüleri
NASA'nın Güneş Koronasındaki Solar Probe’un İnanılmaz Görüntüleri

NASA'nın Parker Solar Probe'unun bu yıl "Güneş'e dokunan" ilk uzay aracı olarak tarihe geçtiğini duymuş olabilirsiniz. Şimdi, Güneş koronasında vızıldayan sondanın(probe) görüntüleri var ve bunun nefes kesici olduğunu söylemek bile az gelir. Evet bu, Güneş'in "atmosferinden" görüldüğü üzere Samanyolu.

Parker destansı ilklere ve rekor kırmaya zaten alışkındı. Bu yıl, Güneş'in yüzeyinden sadece 8,5 milyon kilometre uzakta, Güneş'e en yakın insan yapımı nesne olma rekorunu ve tüm zamanların en hızlı insan yapımı nesnesi olma rekorunu da kırdı. Şimdi de en son dönüm noktası olan video görüntüleri ile birlikte geldi. Güneş'in koronasında ve Samanyolu'nda bir gezintiye çıkmak için bu videoyu izleyebilirsiniz:

https://www.youtube.com/watch?v=S3I30ZzsIKU

 

Güneş, katı olmadığı için Güneş’in nerede bittiği ve uzayın nerede başladığı konusunda net bir sınır yoktur. Korona, Güneş'in atmosferi olarak adlandırılır. Korona, Güneş maddesinin yer çekimi ve manyetik alanlar tarafından kısıtlandığı bölgeyi temsil eder. Bu nokta Alfvén kritik yüzeyi olarak bilinir, Güneş atmosferinin sonunu ve Güneş rüzgarının başlangıcını işaret eder. Şimdiye kadar bilim insanları, Alfvén kritik yüzeyinin nerede olduğundan tam olarak emin değillerdi, Güneş'in yüzeyinden 6,9 ila 13,8 milyon kilometre uzakta olduğu tahmin ediliyordu. Parker, 28 Nisan 2021'de, Güneş yüzeyinden 13 milyon kilometre uzaklıkta, parçacıklar ve manyetik alanlarla karşılaştı. NASA bilim insanlarına Alfvén kritik yüzeyini ilk kez geçtiğini ve sonunda güneş atmosferine girdiğini söyledi.

Parker saniyede yaklaşık 142 kilometre hızla Güneş'in üst atmosferinden geçerken, bir noktada Güneş'in yüzeyinden 10,4 milyon kilometreye kadar inen parçacıklar ve manyetik alanlar örnekledi. Ayrıca Parker, bilim insanlarının videoda bir araya getirdiği birçok inanılmaz görüntü aldı. Videoda Samanyolu'nun, yüksek enerjili parçacıkların ve koronadaki flamalar adı verilen yapıların arkasından hızla geçtiği görülebilir.

Parker Solar Probe'un bulduğu ve önümüzdeki birkaç yıl içinde daha da yaklaşarak bulacağı yeni bilgiler yıldızımız hakkında bildiklerimizi sonsuza dek değiştirecek.Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/watch-incredible-footage-of-nasas-solar-probe-whizzing-through-the-suns-corona/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum