NASA ve SpaceX, ISS'ye İlk Özel Gezisini Başlattı
NASA ve SpaceX, ISS'ye İlk Özel Gezisini Başlattı

Uluslararası Uzay İstasyonuna yapılan ilk tamamen özel uçuş, Axiom Space şirketinden dört kişilik bir ekiple Forida'dan havalandı.

Bu gelişme, "Düşük Dünya Yörüngesi" olarak bilinen uzay bölgesini ticarileştirme hedefini önemli bir adım olarak gören NASA tarafından memnuniyetle karşılandı.

Crew Dragon kapsülü Endeavour'a sahip bir SpaceX Falcon 9 roketi, Kennedy Uzay Merkezi'nden sabah 11:17'de (15:17 GMT) fırlatıldı.

NASA şefi Bill Nelson, havalanmadan önce, "Ticari işleri Dünya'dan uzaya taşımış bulunuyoruz" dedi.

Axiom-1 görevinin komutanı, 20 yıllık kariyeri boyunca dört kez uzaya uçan ve ISS'yi en son 2007'de ziyaret eden ABD ve İspanya'nın çifte vatandaşı olan eski NASA astronotu Michael Lopez-Alegria'dır.

Ona üç kişilik turist grubu eşlik ediyor: Amerikalı emlak yatırımcısı Larry Connor, Kanadalı yatırımcı ve hayırsever Mark Pathy ve İsrailli eski savaş pilotu, yatırımcı ve hayırsever Eytan Stibbe.

İstasyonda sekiz gün tatili içeren biletlerin bildirilen fiyatı 55 milyon dolar.

Ancak Blue Origin ve Virgin Galactic tarafından gerçekleştirilen son zamanlardaki dikkat çekici yörünge altı uçuşlarından farklı olarak Axiom, misyonunun turizm olarak görülmemesi gerektiğini söylüyor.

Deniz seviyesinden 400 kilometre yükseklikte yörüngede dönen ISS'de, ekip, robotik bir sürü oluşturan ve uzay mimarisine uyum sağlatılmaya çalışılan akıllı karoların araştırma projelerini yürütecek.

Başka bir deney ise, mini tümörler için kanser kök hücrelerini kullanmayı, ardından dünyadaki kanserlerin erken tespitini iyileştirmek için bu tümörlerdeki erken değişiklikleri tanımlamak için mikro yerçekimi ortamından yararlanmayı içerir.

Axiom Space'in operasyon direktörü Derek Hassmann, lansman öncesi bir brifingde gazetecilere verdiği demeçte, "Aradaki fark, adamlarımızın oraya gidip sekiz gün boyunca fotoğraf çekip kubbeden dışarı bakmamaları" dedi.

"Yani, onlar için çok yoğun ve araştırma odaklı bir zaman çizelgesi planımız var."

Ek olarak, mürettebat üyesi Stibbe, 2003 Uzay Mekiği Columbia felaketinde ölen İsrail'in ilk astronotu olan arkadaşı Ilan Ramon'u onurlandırmayı hedefliyor.

Ramon'un uzay günlüğünden hayatta kalan sayfalar ve çocuklarından kalan hatıralar, Stibbe tarafından istasyona getirilecek.

Axiom ekibi, istasyonun normal ekibiyle birlikte yaşayacak ve çalışacak.

Şirket, SpaceX ile toplam dört görev için ortak oldu ve NASA, prensipte ikinci Ax-2'yi onayladı.

2016 yılında kurulan Houston merkezli Axiom, yolculukları daha büyük bir hedefin ilk adımları olarak görüyor: kendi özel uzay istasyonunu inşa etmek. Başkan ve CEO Michael Suffredini, ilk modülün Eylül 2024'te çıkarılacağını söyledi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum