NASA, Mars'a İki Astronot Göndermek İçin İlk Görevin Nasıl Görünebileceğini Açıkladı
NASA, Mars'a İki Astronot Göndermek İçin İlk Görevin Nasıl Görünebileceğini Açıkladı

NASA, kendi personeline ek olarak akademisyenlerden, uluslararası ve endüstri ortaklarından girdi talep etmek de dahil olmak üzere, Mars'a ilk mürettebatlı misyonları öngörme sürecini resmen başlattı. NASA Yönetici Yardımcısı Pam Melroy yakın tarihli bir üst düzey çalıştayda, “Bu planı geliştireceğiz ve Mars'ta göstermek amacıyla Ay'da uygulayacağız.” dedi.

İşleri başlatmak için NASA, girdi aradıkları 50 hedef belirledi. Ayrıca, onlara ulaşabilecek türden bir görevin ana hatlarını da verdiler.

Kavramsal görev, Mars yüzeyinde 30 gün sürüyor ve NASA, bunun gerçekleşmesi için minimum yetenekler hakkında girdi istiyor. Konseptin özellikleri, astronotların indiklerinde erzaklara sahip olmalarını sağlamak için 25 ton ağırlığında önceden konuşlandırılmış bir kargo iniş aracıdır - pratik olmadığı düşünülen mürettebatla birlikte her şeyi tek bir görevde gönderir. NASA'nın (ve astronotların) onları gezegenden geri alabileceğinden emin olabilmesi için, önceden inmiş bir mürettebat onay aracı da aynı derecede önemlidir.

NASA, insanların arka arkaya altı kez hızlı bir şekilde Ay'a indiği ve ardından 50 yıl (ve artmaya devam eden) yokluğun izlediği Apollo misyonlarının tekrarlanmasını önlemeyi umuyor. Yardımcı yönetici Jim Free, “Görevlerimizi yıllık olarak yerine getirme temposuna ulaşmak istiyoruz. Böylece bilimi en üst düzeye çıkarabilir, sistemlerimizin kullanımını en üst düzeye çıkarabiliriz." dedi. Plan, oraya ulaşmak için iki mürettebatın yörüngede kalmasını, diğer ikisinin de Mars yüzeyini ziyaret etmesini öngörüyor.

Başka bir haberci, Mars yüzeyinden numuneleri geri getiren bir robot görevidir. Bu, izin vereceği tüm büyük bilimin yanı sıra, NASA'ya mürettebatlı görevlerin yerleştirilmesi gereken koşullar hakkında daha iyi bir fikir verecek ve Kızıl Gezegen'den ve mavi gezegene geri dönmek için kuru bir koşu sağlayacaktır.

30 günlük bir görev, birçok kez tekrarlansa bile bu kadar çaba için kısa görünebilir. Bununla birlikte, Terran ve Mars yörüngelerinin doğası, astronotlar çok daha uzun süre kalırsa, astronotlar gezegenler tekrar hizalanana kadar 500 günden fazla kalmadıkça, geri dönüş yolculuğunun daha uzun ve daha zor olacağı anlamına gelir. 517 günlük bir görev düşünüldü, ancak sorunlar ortada.

Mars'tan dönüş yolculuğu çok daha uzun olmayacaksa, kalışlar sadece 30 veya yaklaşık 500 gün olabilir, Birincisi, fiili kalış süresinin 20 katı seyahat etmek anlamına gelir, ikincisi astronotları çok uzun bir süre boyunca kurtarma umudu olmadan Mars'ta bırakır. zaman aralığı.

 

Free, “Bir demo yapıyoruz, Güneş Sisteminin geri kalanında gelecekteki faaliyetler için.” dedi.

Uzay Mimarisi Direktörü olarak Dr. Kurt Spuds Vogel, ilk Başkan Bush'un “Ay'dan Mars'a” programını duyurmasının üzerinden 30 yıldan fazla zaman geçtiğini kaydetti. O, o zamandan beri, bilim adamları arasında “yaygın stres ve endişe” yaratan bir “hız treni yolculuğu” olarak nitelendirdi, çünkü fon geri çekilmeden veya ertelenmeden önce birçok kez fon sağlandı veya en azından ima edildi.

Adına rağmen Artemis, kısmen Mars'a gitme programını yeniden başlatma girişimidir. Fırlatma teknolojisindeki son çarpıcı ilerleme, herhangi bir görevin ilk aşamasında yer alan engelleri azaltır. Artemis programının bu on yıldan önce insanları Ay'a indirme olasılığı (önceden duyurulan ve daha çok beklenen bazı gecikmelere rağmen) bizi bir adım daha yaklaştırıyor.

Yine de, astronotları insanların hiç gitmediği kadar uzağa göndermek ve onları güvenli bir şekilde geri getirmek için hala birçok zorluk var, tüm savunucuların kabul etmediği bir şey.

31 Mayıs'ta düşünceleri olanlar için başvurular sona eriyor. Melroy, "Bu arada, geri bildiriminizi özellikle ilginç bulursak, sizi tartışmak için bir atölye çalışmasına davet edebiliriz. Bununla ilgileniyorsanız, gönüllü olarak iletişim bilgilerinizi açıklayabilirsiniz.” dedi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır. 

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum