NASA Bu Ay Bir Uzay Aracını Rotasını Saptırmak İçin Bir Asteroide Çarpacak
Açık olmak gerekirse, bize doğru gelmiyor, bu sadece birinin gelmesi ihtimaline karşı bir test.

NASA, rotasını değiştirmek amacıyla Büyük Giza Piramidi büyüklüğündeki bir asteroide bir uzay gemisini çarpmak üzere. NASA'nın Gezegensel Savunma görevinin bir parçası olan proje, bir asteroidin Dünya ile çarpışma rotasında olması durumunda yöntemin kullanılıp kullanılamayacağını test etmeyi amaçlıyor.

Çift Asteroid Yönlendirme Testi'nin (DART), cismin Dünya'ya en yakın yaklaşımını yaptığı, 26 Eylül Pazartesi günü saat 19:14 EDT'de (Türkiye saati ile 27 Eylül 02:14) asteroid Dimorphos'a çarpması bekleniyor. Çoğu büyük asteroit filminden farklı olarak, Kasım 2021'de fırlatılan otomat boyutundaki uzay aracı, çarpışma yolunda bağımsız olarak seyredecek ve tamamen Bruce Willis'siz olacak.

Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı'ndaki bilim insanları, 330 milyon dolarlık uzay aracının etkisini ölçmek için, aycık Dimorphos'un çarpmadan önce ve sonra ana asteroidi Didymos'un yörüngesinde dönmesinin ne kadar sürdüğünü yakından inceleyecekler. Saatte 24.100 kilometrelik çarpışma başarılı olursa, asteroit yörüngesini daha kısa sürede tamamlayacak. Arizona, Flagstaff'taki Lowell Discovery Teleskobu, tam da bu nedenle Dimorphos'un yörünge yolunu yakından izliyor.

Lowell Gözlemevi'nden astronom Nick Moskovitz NASA'ya, "Bu deneyin öncesi ve sonrası doğası, ona bir şey yapmadan önce asteroit sistemi hakkında mükemmel bilgi gerektiriyor." dedi. “Son anda, 'Ah, işte düşünmediğimiz bir şey veya dikkate almadığımız olaylar.' demek istemiyoruz. Gördüğümüz herhangi bir değişikliğin tamamen DART'ın yaptıklarından kaynaklandığından emin olmak istiyoruz.”

Ekibin, yörüngenin, Güneş'in asteroitin bir tarafını ısıtması gibi - ki bu, cismin yörüngesini o kadar değiştirebilir ki, bize doğru gelen bir asteroidi sprey boya ile boyayabileceğimiz öne sürüldü - diğer faktörler tarafından değil, çarpmanın kendisi tarafından değiştirildiğinden emin olması gerekiyor.

NASA, DART'ın, uzay aracını potansiyel olarak tehlikeli asteroitlere çarpmanın etkinliğini ölçmesine yardımcı olacağını ve "gelecekteki gezegensel savunma senaryolarına en iyi nasıl uygulanacağını değerlendirmelerine" imkan vereceğini umuyor.

Test başarılı olursa ve gezegen öldüren bir asteroidin (veya daha küçük) Dünya'ya doğru yöneldiği tespit edilirse, bir gün onu Bruce Willis gibi yolumuzdan çekme ihtimalimiz var.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum