Advertisement
NASA 4 Milyar Dolarlık Roketi Tropik Fırtına Sırasında Dışarıda Bırakıyor
Nicole Fırtınası güç kazanıyor ve Artemis I fırlatması 16 Kasım'a ertelendi.

Nicole Tropik Fırtınası şu anda Bahamalar'ı etkiliyor ve çok yakında Florida'ya inmesi bekleniyor. Florida dahil güney eyaletler, hala Ian kasırgasının yıkıcı etkisinden toparlanmakta. NASA, Kennedy Uzay Merkezi’ni Kasırga Durumu III statüsüne soktu, tesislerini güvence altına aldı ve aynı zamanda fırtına atlatma ekibi görevlendirdi. Ancak NASA'nın endişelenmesi gereken bir başka büyük şey daha var: şu anda fırlatma rampasında duran devasa Ay roketi.

Artemis I görevinin aylarca süren gecikmelerden sonra Pazartesi günü fırlatılması gerekiyordu. Nicole Tropik Fırtınası'nın ortaya çıkışı, çalışmalara bir engel daha koydu ve fırlatmayı en erken 16 Kasım Çarşamba gününe erteledi. Şimdi endişe, fırtınanın, başlangıç yolculuğundan önce Uzay Fırlatma Sistemine (SLS) zarar verip vermeyeceği. Roket, şimdiye kadar yapılmış en güçlü roket olacak.

NASA, en güvenli yaklaşımın SLS'yi fırlatma rampasında tutmak olduğunu belirledi. Şiddetli yağmura ve saatte 137 kilometreye kadar rüzgara dayanacak şekilde tasarlandı. Nicole'ün güçlü rüzgarları şu anda bundan daha yavaş, bu da onu Kategori I kasırganın biraz altında tutuyor. NASA ve fırtınanın yolundaki tüm o insanlar için umut, fırtınanın güçlenmesi değil zayıflaması.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum