Advertisement
NASA, 2024'te İnsanların Ay Etrafında Uçacağını Duyurdu
İlk mürettebatlı Artemis görevinin artık bir fırlatma ayı var.

NASA, insanları Ay'a geri döndürme görevinin bir sonraki aşamasına geçtiğini duyurdu. Ajans, başarılı mürettebatsız Artemis I görevinin mevcut analizini bildirirken, ilk mürettebatlı görevin ne zaman gerçekleşeceğini açıkladı.

Artemis I, NASA'nın megaroket Uzay Fırlatma Sistemi (SLS) ve Orion uzay aracının ilk test uçuşuydu ve uzayda 25,5 gün geçirdi. Artemis II, Artemis III fiilen Ay yüzeyine inmeden önce Ay'a yapılan ilk mürettebatlı uçuş olacak.

NASA, Orion kapsülü Dünya'ya yeniden girişi yanmadan başarılı bir şekilde atlattığı için, bir sonraki fırlatmanın Kasım 2024'te yapılmasının beklendiğini açıkladı. Biri Kanadalı olmak üzere dört astronottan oluşan mürettebat bu yılın ilerleyen zamanlarında açıklanacak.

NASA Keşif Sistemleri Geliştirme Görev Müdürlüğü yardımcı yöneticisi Jim Free, bir basın toplantısında, "Artemis II'de uçan mürettebatı dört gözle bekliyoruz." dedi. "Artemis I'de öğrendiklerimize göre şu anda bizi engelleyen hiçbir şey yok."

Pek çok gecikmeye rağmen, şimdiye kadar fırlatılan en güçlü roket olan SLS roketi, birçok beklentinin üzerinde performans gösterdi ve Orion uzay aracı, 20'si her şey çok iyi gittiği için uçuş sırasında eklenen 161'den fazla test hedefini tamamladı. Avrupa yapımı servis modülü tahmin edilenden yüzde 20 daha fazla güç üretti ve yüzde 25 daha az enerji kullandı.

Artemis II için hazırlıklara başlarken, NASA hala ilk girişimden tüm verileri gözden geçiriyor.

Free, bir açıklamada, "Sistemlerimizin her yönünü tam olarak anladığımızdan ve öğrenilen bu dersleri mürettebatlı görevleri nasıl planladığımıza ve uçurduğumuza dahil ettiğimizden emin olmak için Artemis I'den öğrenebildiğimiz kadar çok şey öğreniyoruz." dedi. "Mürettebatın güvenli bir şekilde uçması, Artemis II için en büyük önceliğimizdir."

Artemis II'nin başarısını varsayarsak, Artemis III, potansiyel olarak Kasım 2025'te insanların Ay'ın Güney Kutbu'na iniş yaptığını görecek.

Free, "Planımız her zaman [görevler arasında] 12 ay oldu, ancak gerçekleşmesi gereken önemli gelişmeler var." uyarısında bulundu. "Hala bu 12 aya bağlı kalıyoruz, ancak her zaman bunun için bir araya gelmesi gereken tüm donanımın geliştirilmesine bakıyoruz."

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum