Monterey Kanyonu'nda Gözlemlenen ‘Saykodelik Denizanaları’
Monterey Kanyonu'nda Gözlemlenen ‘Saykodelik Denizanaları’

Monterey Bay Akvaryumu Araştırma Enstitüsü'nden (MBARI) deniz biyologları, Monterey Bay, California'da denizanası cinsi Crossota'nın birkaç türünü gözlemledi.

Crossota, hidrozoan ailesi Rhopalonematidae'de bulunan bir derin su denizanası cinsidir.

Bilimsel olarak tanınan beş tür içerir: Crossota alba, Crossota brunnea, Crossota millsae, Crossota norvegica ve Crossota rufobrunnea.

İlk olarak 1902'de Alman zoolog Ernst Vanhöffen tarafından tanımlanmış olup, okyanuslarda yaygındır.

Crossota türleri, doğada yalnız ve pelajik olma eğilimindedir. 4.000 m derinliğe kadar, dibe yakın yerlerde bulunurlar. Kırmızı renge, yarım küre çana, sekiz boru şeklinde veya sarkık gonadlara, tek veya çok sıralı dokunaçlara sahiptirler. Bir dizi güçlü darbeli kasılma ile yüzerler ve genellikle bunu bir sessizlik süreci izler.

MBARI biyologları, Monterey Bay, California'daki bir denizaltı kanyonu olan Monterey Canyon'da Crossota denizanasını gözlemlemek için uzaktan kumandalı bir araç kullandılar. "Robotik dalgıçlarımız, hayvanların okyanusun karanlık derinliklerinde nasıl yaşadığını görmemizi sağlıyor" dediler.

Video: Crossota millsae, okyanusun karanlık bölgesinin en renkli sakinlerinden biridir.

Ekibin karşılaştığı denizanaları arasında, Hawaii ve Kaliforniya açıklarında Pasifik Okyanusu'nda yakın zamanda tanımlanan ve "saykodelik denizanası" olarak adlandırılan bir tür olan Crossota millsae vardı.

Bilim insanları, "Bu denizanasının dikkat çekici rengi, bize daha önce bilinmeyen bir tür bulduğumuzu düşündürdü" dedi.

Türün ismi, okyanusun narin serserilerini incelemeye olan bağlılığından dolayı Claudia Mills'in onuruna verildi.

Birçok denizanasından farklı olarak, erkekler ve dişiler arasında bariz farklılıklar görülebiliyor. Dişilerdeki yumurtalar büyük ve küreseldir, erkek gonadlar ise sosis şeklindedir.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum