Mıknatıs Kullanan Meteorit Avcıları, Mars'ın Antik Manyetik Alanını Doğrulamak İçin En İyi Şansımızı Sildi
Uzaydan kıymetli paketleri doğrulamak için kullanılan işlem, bazılarının en değerli yanlarından birini de yok ediyor.

Mars'ta keşif araçlarının ve asteroitlere sondaların olduğu bir çağda bile, meteoritler genellikle başka hiçbir yerden elde edemeyeceğimiz çok önemli bilgiler sağlar. Aradığımız bilgilerin bir kısmı manyetik olarak depolanır ve bu da silinmesini bilimsel bir trajediye dönüştürür. Yine de bu, meteorit avcıları hedeflerini keşfetmek için el mıknatısları kullandıklarında olur ve yeni bir çalışma bunun sinir bozucu derecede yaygın olduğunu gösteriyor.

Daha genç okuyucular, disketlerin ve diğer bilgi depolama cihazlarının taşıdıkları veriler kaybolmasın diye güçlü manyetik alanlardan güvenli bir şekilde uzak tutulması gereken bir zamanı hatırlamayabilir. Bununla birlikte, hatırlayacak kadar yaşlı olanlar, Science Magazine'de Kara Güzellik (NWA 7034) lakaplı bir meteor parçasının incelenemeden nasıl etkisiz kılındığına dair hikayeyi okurken korkunç bir tanıma duygusu hissedebilirler. 80'li ve 90'lı yılların bilgisayar kullanıcıları, yeterince çaba harcarlarsa genellikle kaybolan bilgileri yeniden oluşturabilirlerdi - ancak söz konusu madde 4,4 milyar yıl önce oluşmuş bir Mars parçası olduğunda, bu mümkün değildir.

Gezegen bilimciler, Kara Güzellik'in bir zamanlar Mars atmosferini tükenmeye karşı koruduğu düşünülen manyetik alan hakkındaki önemli soruları yanıtlayacağını umuyorlardı. Belki bu yine de gerçekleşecek, ancak yeni bir makalenin ortaya koyduğu gibi, asteroitin Batı Sahra'nın bazı bölgelerine dağılmış başka bir parçasının güçlü manyetik alanlardan oldukça uzak tutulması gerekecek.

Sorun, asteroit avcıları ve tüccarlarının uygun görünümlü bir kayanın meteorit olup olmadığını kontrol etmek için güçlü el mıknatısları kullanmasıdır. Bu test, bilim insanlarına ulaşma şansını artırabilir, ancak bu süreçte, nadir toprak mıknatısları önceden var olan manyetik alanı siler ve kendi manyetik alanını yansıtan bir alanla değiştirir.

Makale, değişen alan kuvvetlerinin meteoritler için bir vekil olarak kullanılan bazalt üzerindeki etkisini araştırıyor. Bu tür bir maruz kalmanın doğal manyetizmayı ortadan kaldırdığını ve meteoritlerin dış kısımlarının çekirdeğe göre daha fazla manyetize edildiği belirgin bir model oluşturduğunu gösteriyor.

Ne yazık ki, makale aynı zamanda yazarların test edebildiği tüm dağınık Kara Güzellik parçalarının tam da bu modeli gösterdiğini de bildiriyor ve bu da bizi erken Mars manyetizması konusunda bihaber bırakıyor. Yalnızca bir diğer bilinen Mars meteoriti, gezegenin manyetik alan kaybından önce gelecek kadar eski olabilir ve bu da sınırdadır.

MIT'den Dr. Foteini Vervelidou, Science'a “Bu eşsiz [bilgi] parçasının yok edilmesi gibi.” dedi. "Neden harika bir tablo alıp üzerine biraz sos dökesiniz ki?"

El mıknatısları kullanılır çünkü meteoritler genellikle, erken silahların kaynağı olacak kadar, demir açısından zengindir. Bununla birlikte, Dünya'da bol miktarda demir açısından zengin kayalar da vardır - yalnızca bir taşın bir mıknatıs tarafından çekildiğini bulmak, onun gökten geldiğini kanıtlamaz. Gerçekten de, bilimsel açıdan en değerli meteoritlerin çoğu, güçlü bir mıknatısa bile tepki vermeyecek kadar düşük manyetik malzemeye sahiptir. Tıpkı Dünya'da olduğu gibi, güneş sistemindeki daha büyük cisimlerdeki demir çekirdeğe çökmüştür ve bu nedenle bir asteroit çarpmasında parçalanmış olması pek olası değildir.

Yazarlar, çalışmanın meteorit avcılarını mıknatıs testini atlamaya teşvik edeceğini umduklarını ifade ediyorlar. Bu, meteoritlerin düştüğü yerleri izlemek için kamera ağlarını kullanan yarı profesyonel ekipler arasında başarılı olabilir. Bununla birlikte, Kara Güzellik ve diğer birçok meteorit, bu tür bulguların hayati bir gelir kaynağı olduğu kişiler tarafından çöllerde toplanmıştır. Yazarın pahalı alınganlık ölçüm cihazları kullanma önerisinin uygulanması zor olabilir.

Çalışma Journal of Geophysical Research: Planets’de yayınlandı.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum