Mars Toprağında Bitki Yetiştirme Çalışmaları Devam Ediyor
Mars üzerine yapılan araştırmalarda, özellikle orada koloniler kurma amacı güdülüyorsa, cevaplanmaya çalışılan oldukça önemli bir soru var: Orada kurulacak düzenin kendi kendini idare edebilmesi mümkün olabilir mi?

Mars üzerinde kurulacak düzenin kendi kendini idare edebilmesinin bir yolu, orada bitki yetiştirmek olacak. Henüz Mars üzerinde koloniler kurulup kurulmayacağı tam olarak netlik kazanmasa da, bu konu üzerine yapılan ve 2014 yılında yayımlanan bir araştırmada Mars toprağında bitki yetiştirmenin mümkün olabileceği belirtilmişti. Şimdi ise, yeni bir araştırmada, yetiştirilen bitkilerin çeşidinin ve verimliliğin artırıldığı duyuruldu.

Bilim insanları yaptıkları bu çalışmada aslında ikinci defa taklit edilmiş Mars toprağında ürün yetiştirmeyi başardılar. Fakat bu sefer, ürün büyümesini artırmak ya da toprağı beslemek için Mars toprağını çim ile karıştırdılar.

Mars toprağının kimyasının taklit edilmesi için bilim insanları NASA tarafından sağlanan ve Hawaii volkanlarından çıkarılan toprağı kullandılar. Bu toprağın bileşenlerinin Mars toprağı ile benzer özellikler taşıdığı belirtiliyor. Araştırmacılara göre bu toprak üzerinde 10 çeşit bitki yetiştirilebiliyor; domates, çavdar, turp, bezelye, pırasa, ıspanak, roka, tere, kinoa ve Frenk soğanı.

Araştırmacılardan Dr. Wieger Wamelink’in belirttiğine göre; eğer Mars toprağı düzgün bir şekilde hazırlanır ve sulanırsa gerçekten büyük bir potansiyeli içerisinde barındırıyor. Aynı zamanda bilim insanları Arizona çöl toprağından yapılan taklit Ay kumu üzerinde de aynı teknikle çalışmalar yürüttüler. Fakat taklit Ay toprağında, Mars toprağında elde edilen başarının yaklaşık yarısı kadar başarı elde edildi. Taklit Ay ve Mars kumları üzerinde yapılan bu iki çalışma da henüz yayımlanmadı.

Mars toprağında yetiştirilen ürünler, henüz tüketmek için pek de sağlıklı değiller. Çünkü Mars toprağı içerisinde ciddi miktarlarda, kurşun ve arsenik gibi, ağır metaller bulunuyor. Bu toprakta yetişen bitkiler de bu ağır metalleri bünyesinde barındırabileceğinden, insan sağlığı üzerinde ciddi tehlikelere yol açabilirler. Fakat araştırmacılar Nisan 2016’da yeni bir deney gerçekleştirmeyi planlıyorlar. Bilim insanlarının bu üçüncü deneyi yapmalarındaki amaç ise, üretilen gıdaları tüketilebilir hale getirmek.

Geçtiğimiz sene de, Uluslararası Uzay İstasyonu’nda astronotlar başarılı bir şekilde mikro düzeydeki yer çekiminde bitki yetiştirmenin mümkün olduğunu göstermişlerdi.

Kaynak
*Bilimfili - "Mars Toprağında Bitki Yetiştirme Çalışmaları Devam Ediyor"
http://bilimfili.com/mars-topraginda-bitki-yetistirme-calismalari-devam-ediyor/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum