Mars Toprağı, Mars'ta Roket Parçalarını 3D Basmak İçin Kullanılabilir
Bir alaşımı Mars toprağıyla karıştırmak, onu daha iyi bir kompozit malzeme yapar.

Uzay araştırmasının bir amacı, yerinde kaynak kullanımı, Dünya'dan çok az şey getirmek ve ziyaret ettiğiniz ayda, gezegende veya asteroitte bulabileceklerinizi kullanmaktır. Pek çok araştırmacı, Mars'ta malzemelerin nasıl üretileceğini bulmaya çalışıyor ve yeni bir çalışma, Kızıl Gezegenin toprağı olan mars regolitini kullanan bir titanyum alaşımı oluşturmanın bir yolunu buldu.

International Journal of Applied Ceramic Technology'de bildirildiği üzere, ekip seramik oluşturmak için regoliti kendi başına kullandı ve ayrıca bir Titanyum-alüminyum-vanadyum alaşımı ile karıştırdı. Bu alaşım, dayanıklılığı ve korozyon direnci ile bilinir ve ekip, ona simüle edilmiş bir Mars toprağı eklemenin işleri iyileştirip iyileştirmeyeceğini görmekle çok ilgilendi.

Yüzde 100 regolitten seramik oluşturmak tam olarak başarılı olmadı. Soğuduklarında çatlama eğilimi gösterirler ve bir yapı malzemesi olarak kullanışlı olmasalar da oksidasyona (pas) karşı koruma sağlayan ve hatta radyasyonu bile azaltan bir kaplama olarak kullanılabilirler. Mars'ın manyetik alanı yoktur, dolayısıyla güneş rüzgarından ve kozmik ışınlardan daha az koruma vardır. Bu aslında Mars'ta bazı eşsiz auroralar yaratır.

Ancak regolit oldukça sağlam bir malzeme oluşturmak için kullanılabilir. Ekip, regolitin küçük bir kısmı (yüzde 5) titanyum alaşımı ile karıştırıldığında, malzemenin özelliklerini büyük ölçüde iyileştirdiğini ve çok daha hafif hale getirdiğini keşfetti.

Washington Eyalet Üniversitesi'nden ilgili yazar Amit Bandyopadhyay bir açıklamada, "Size daha iyi, daha yüksek dayanıklılık ve sertlikte bir malzeme veriyor, böylece bazı uygulamalarda önemli ölçüde daha iyi performans gösterebiliyor." dedi.

 

Ekip, alaşımı 2.000°C'nin üzerinde eriterek ve simüle edilmiş toprağı ekleyerek 3D baskılı bir karışım oluşturdu. Karışım daha sonra araştırmacıların belirli boyut ve şekle sahip nesneleri basmalarına izin veren hareketli bir platforma aktı.

Yaklaşım hala Dünya'dan getirilmesi gereken çok fazla malzeme gerektiriyor, ancak ekibin dediği gibi bu bir başlangıç. Gelecekteki çalışmalar daha da iyi kompozit malzemeler oluşturabilir ve daha verimli 3D baskı teknikleri kullanabilir.

Bandyopadhyay, "Bu, bunun mümkün olduğunu gösteriyor ve belki de bu yönde düşünmeliyiz, çünkü bu sadece zayıf olan plastik parçalar değil, aynı zamanda güçlü ve her türlü yapısal parça için kullanılabilen metal-seramik kompozit parçalar yapmaktır." diye ekledi.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum