Kuzey Işıklarının Tuhaf Seslerini Dinleyin
Bu seslerin hikayeleri neredeyse insanlık kadar eskidir, ancak şimdi bunları açıklayacak bir mekanizma var.

Kuzey ışıkları olarak da bilinen Aurora Borealis, Güneş'ten gelen yüklü parçacıkların üst atmosfere çarpmasıyla meydana gelen muhteşem bir meteorolojik olaydır. Anekdot niteliğindeki hikayeler, bu olayların bazılarının tuhaf sesler çıkarabileceğini öne sürdü ve son birkaç yıldaki gözlemler, bu tür sesleri yalnızca bulmakla kalmadı, aynı zamanda kaydetti. Şimdi araştırmacılar bunlara bir açıklamaları olduğunu düşünüyorlar.

Geçen yıl EUROREGIO/BNAM2022 Ortak Akustik Konferansı'nda sunulan araştırmada bildirildiği üzere, aurora sesleri çok daha yaygındır ve görünür bir aurora olmadan da meydana gelirler. Alkış ya da su akışı gibi çeşitli biçimler alabilen bu seslerin kayıtları, gezegenin jeomanyetik aktivitesiyle ilgi çekici bir bağlantı göstermiştir.

Aalto Üniversitesi'nden emekli profesör Unto K. Laine, bir açıklamada, "Bağımsız olarak ölçülen jeomanyetik verileri kullanarak, kayıtlarımda aurora seslerinin ne zaman olacağını yüzde 90 doğrulukla tahmin etmek mümkün." dedi.

Laine'in açıklaması, sesleri çok özel koşullara bağlayan bu konudaki önceki çalışmalardan geldi. Elverişli hava gereklidir çünkü sesler, yüzeyin soğuk havasının üzerinde bulunan sıcak hava alanı olan Sıcaklık Ters Çevirme Katmanından geliyor gibi görünmektedir. Sıcak hava yükselir ve gün boyunca elektrik yüklü atomlar olan iyonları yukarı kaldırır. Sesler, bu katmanda meydana gelen elektrik boşalmalarıdır.

 

Aurora, jeomanyetik bozulmaları bildiren belirgin bir olaydır - ancak tek olay değildir, bu nedenle aurora mevcut olmadığında bile aurora sesleri oluşabilir.

Laine, "En büyük sürpriz buydu! Sesler herkesin düşündüğünden çok daha yaygın, ancak insanlar onları görünür bir aurora olmadan duyduklarında, bunun sadece buzun kırılması veya belki bir köpek veya başka bir hayvan olduğunu düşünüyorlar." diye devam etti.

Geçen yıl Ocak ayında Finlandiya'nın Fiskars köyünde geceleri yüzlerce ses kaydedildi. Aralarından 60 tanesi istatistiksel karşılaştırma için seçildi.

Laine, "Bu, aurora seslerinin son derece nadir olduğu ve aurora borealis'in son derece parlak ve canlı olması gerektiği iddiasını geçersiz kılıyor." diye açıkladı.

Bu seslerin olası erken yazılı bahsi İncil'den gelir. Peygamber Hezekiel, olağandışı alçak enlemli bir kuzey ışığı olarak yorumlanan bir olaydan söz eder. İncil'deki peygamber, birçok suyun kükremesinden bahsetmiştir.

Makale ResearchGate'te okunabilir.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum