Kuantum ışınlanma: Gerçek mi, yoksa hayal mi?
Kuantum ışınlanma: Gerçek mi, yoksa hayal mi?

KUANTUM IŞINLANMA 

Kuantum fiziği, doğanın en gizemli ve zorlayıcı konularından biridir. Bu kapsamda, kuantum ışınlanması da oldukça dikkat çekicidir. Kuantum ışınlanması, genellikle bilim kurgu filmlerinin konusu olsa da gerçekte var olan bir olgudur. Bu olgu, temel olarak, bir noktadan diğerine maddenin anında "iletimi" olarak tanımlanabilir.Kuantum ışınlanması, parçacıkların bir noktadan başka bir noktaya, fiziksel olarak gitmeden ulaşmasını sağlar. Bu durum, Albert Einstein'ın "spooky action at a distance" ("uzaktan gelen ürkütücü eylem") olarak adlandırdığı kavramla yakından ilişkilidir.

Yirminci yüzyılın başında, fizikçiler klasik ışınlanmanın mümkün olmadığını belirlemişlerdi. Ancak 20. yüzyılın kuantum fiziği, bu olgunun aslında mümkün olduğunu gösterdi.

KUANTUM IŞINLANMA VS İZAFİYET

Kuantum ışınlanmasının temelinde, kuantum etkileşiminin en ilginç yönlerinden biri olan "kuantum karşıtlığı" (entanglement) yer alır. Bu durumda, iki parçacık birbirine o kadar sıkı bir şekilde bağlanır ki, birinde yapılan bir değişiklik diğerinde anında görülür.

Kuantum ışınlanması, özellikle bu kuantum karşıtlığı kavramı sayesinde gerçekleşir. Temelde, bir parçacık diğerine etki eder ve sonuç olarak, bir noktadan diğerine "iletilir."

Bu kavramın gerçekleşebilmesi, izafiyet teorisine meydan okur gibi görünse de, kuantum dünyasının kuralları genellikle klasik fizik kurallarından farklıdır.

Bu noktada, kuantum ışınlanmasının tam olarak nasıl işlediği hala bilim insanlarının araştırdığı bir konu olmaya devam etmektedir. Ancak şu anki bulgular, kuantum ışınlanmasının sonsuz olanaklarla dolu kuantum dünyasında gerçek bir fenomen olduğunu gösteriyor.

Kuantum ışınlanması olgusu, bilimsel keşiflerin sadece hayal gücünün sınırlarına bağlı olmadığını gösterirken, aynı zamanda evrenin çarpıcı gizemlerinin anlaşılmasına ışık tutan bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

Yazımın sonuna gelirken bu konu ile ilgili 2015'te yapılan bir çalışmayıda sizlerle paylaşmak istiyorum; 2015 yılında, Çinli bilim insanları, kuantum ışınlamayı kullanarak bir fotonu 100 kilometre mesafeye göndermeyi başardılar.

KAYNAKÇA

1. The Mysteries Of Quantum Teleportation Explained (thequantuminsider.com)

2. Kuantum ışınlama - Vikipedi (wikipedia.org)

Eren Akdeniz
Fırat Üniversitesi - Fizik Öğrencisi

0 yorum