Kozmetiklerdeki kanser riski, sandığınızdan büyük
Kozmetik ürünlerde yaygın olarak kullanılan 'paraben' adlı kimyasal maddenin, kanserojen olduğu ve göğüs kanseri riskini arttırdığı daha önceden biliniyordu. Yapılan son araştırma ise parabenin sanıldığının aksine çok düşük dozlarda dahi göğüs kanserini tetiklediğini gösterdi.

Kaliforniya Üniversitesi tarafından yapılan araştırmanın sonucu, Environmental Health Perspectives isimli bilim dergisinde yayınlandı. Laboratuvar ortamındaki göğüs kanseri hücreleri üzerinde yapılan araştırmada, paraben ve heregulin adı verilen büyüme faktörleri arasındaki bağ analiz edildi. Parabene maruz bırakılan kanser hücrelerinin, büyüme faktörlerini tetikleyen genleri aktif ettiği belirlendi.

Daha önceki araştırmalarda, parabenin göğüs kanseri hücrelerinde kadınlık hormonu östrojenin büyüme etkilerini taklit ederek göğüs kanserine yol açtığı kanıtlanmıştı, ancak parabenin kanserojen etkisinin çok güçlü olmadığı sayılmaktaydı.

PARABENİN DÜŞÜK DOZU DAHİ KANSER YAPIYOR

Yeni araştırma ise, parabenin daha önce sanılanın aksine daha düşük dozlarda dahi kanser hücreleri üzerinde güçlü etki yarattığını gösterdi.

Araştırmaya başkanlık eden Prof. Dr. Dale Leitman, çalışmalarını laboratuvar koşullarında gerçekleştirdiklerinin altını çizerek, parabenin insan vücudunda da aynı sonuca yol açacağının henüz net olmadığını ifade etti.

Kanserojen paraben maddesi, şampuan, krem, sabun, traş losyonu gibi birçok kozmetik ve kişisel bakım ürününde yaygın olarak kullanılıyor.

Kaynak
http://tr.sputniknews.com/bilim/20151029/1018678615/kozmetik-kanser-riski-paraben.html#ixzz3qPwQ5Ssq

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum