Kontrolsüz Çin Roketi Okyanusa İndi
Kontrolsüz giriş yapan Çin Uzun Yürüyüş roketi, denize güvenli bir şekilde indi ve inişte Malezya hava sahasında muhteşem bir görüntü yarattı.

Dünya, 15 ay içinde ikinci kez, kontrolsüz girişten önce bir Uzun Yürüyüş güçlendirici roketinin Dünya yörüngesinde dönmesini izledi ve bekledi. Sonunda, roket Vietnam ve Filipinler arasındaki okyanusa güvenli bir şekilde indi. Ancak dönüş yolculuğunda Malezya hava sahasında parçalandı ve sürüklenmedeki küçük bir azalış bile parçaların Filipinler'e çarpmasına sebep olabilirdi. Çin raporları, inişi 9.1° Kuzey, 119° Doğu yakınına yerleştiriyor.


Tweet linki.

Tweet linki.

 

Bu düşüş, Mayıs 2021'de kontrolsüz girişle düşen Uzun Yürüyüş roketi kadar dikkat çekmedi, ancak nüfuslu bölgelere çarpmaya oldukça yakındı. Belki de çatılarımıza çarpan insan malzemeleri fikrine alışıyoruz.

Güçlendirici 23 metrik ton ağırlığındaydı, ancak bunun ne kadarının girişte yandığını ve ne kadarının deniz seviyesine ulaştığını asla bilemeyeceğiz.

Tweet linki.

 

Avustralya Ulusal Üniversitesi'nden Profesör Brad Tucker, Güney Avustralya'ya inen bir SpaceX görevinin mürettebat gövdesini kontrol ettikten sonra, IFLScience'a bu olaylardaki artışın kısmen artan fırlatma hacmini yansıttığını söyledi.

Tucker ayrıca Çin'in telaşla uzay teknolojisinde ABD'yi yakalamaya çalıştığını da kaydetti. Tucker, "Amerikalılar aynı şeyi on yıllar önce yaptı." dedi, ancak geçen ayki aksiliğe rağmen, genel olarak geri dönen bileşenlerin kontrol etmeyi geliştirdiler. Çin de aynı şeyi yapana kadar, önümüzde birkaç beklenmedik ziyaret daha olabilir.

Yakın zamanda yapılan endişe verici bir çalışma, önümüzdeki 10 yıl içinde bir kişinin uzaydan dönen insan yapımı malzemeler tarafından vurulma ihtimalinin yüzde 10 olduğu sonucuna varıyor. Bu tahmin, halihazırda yörüngede bulunan cisimlere dayalıdır ve gelecekteki fırlatma hacminin doğrusal bir projeksiyonunu yapar. Tucker'ın belirttiği gibi, fırlatmalar artık katlanarak artıyor, bu nedenle tehlike muhtemelen daha büyük.

Tucker IFLScience'a, çözümlerin, ülkelerin kontrolsüz yeniden girişlere kalkışmasını durdurmak için ihtiyaç duyulan yasalardan çok "Bunun nasıl uygulanacağı" hakkında olduğunu söyledi. Eklediği gibi, bu uluslararası hukukun birçok alanıyla ilgili bir sorun.

1978'de bir Sovyet nükleer enerji uydusu Kanada üzerinde parçalandı. Kimse ölmedi, ancak 10 parça radyoaktif malzemeyi bulmak ve temizlemek pahalıya patladı. Ölümcül olabilecek yakıtın çoğu asla bulunamadı. SSCB katkıda bulundu, ancak Kanadalıların olması gerektiğini düşündükleri kadar değil. Tucker, "Savaşa girmeden ne yapacaksınız?" diye sordu. Fildişi Sahili, 2020'de Uzun Yürüyüş roketinden çıkan büyük metal parçalar bir köye zarar verdiğinde muhtemelen aynı şekilde hissetmiştir ve diğer ülkeler de aynı duyguya alışabilir.

Sorun, daha yaygın yörünge yollarının, çoğu uzay çöpünün 40. enlemler arasına indiği anlamına gelmesiyle daha da kötüleşiyor. Bu, fırlatmanın çoğunu yapan ülkelerin büyük bir kısmının zarar görmemesi anlamına gelirken, en büyük risk altındakilerin çok az söz hakkı var.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum