Klavye Tuş Sesinden Şifre Çözen Yapay Zekâ
Klavye Tuş Sesinden Şifre Çözen Yapay Zekâ

İngiliz uzmanlar, tuş seslerinden şifreleri çözebilen CoAtNet adlı bir yapay zekâ geliştirdiler. Geliştirilen bu yapay zekâ, her tuşun ürettiği benzersiz sesler kullanılarak eğitildi ve seslerdeki farkı anlayarak ne yazıldığını tahmin etti. Çıkan sonuçlara göre, bilgisayardan 20 santimetre uzağa yerleştirilen akıllı telefon kullanılarak tuş tıklamalarını deşifre etmede yüzde 95'lik bir başarı oranı sağladığı görüldü.

Çalışmanın yazarlarından Dr. Ehsan Toreini, "akıllı cihazların birçoğunun mikrofonlarla donatılmış olması sebebiyle, bu tür modellerin ve bu tür saldırıların artmasını" beklediğini ifade etti. Ekip aynı zamanda, geliştirdikleri yapay zekâlarını "Zoom" ve "Skype" aramaları üzerinde de test etti ve neredeyse aynı doğruluk oranına ulaştı.

Araştırma dikkatli bir şekilde incelendiğinde, geliştirilen derin öğrenme modelinde sınırlamalar bulunduğu için şimdilik panik yapılacak bir durum söz konusu değil. Klavyelerin sesleri farklılık göstereceği için CoAtNet'in her klavye türüne göre eğitilmesi gerekmektedir. Bu eğitimin kapsamı ise klavyedeki 36 tuşun her birine farklı parmaklar ve değişen basınç seviyeleri kullanılarak arka arkaya 25 kez basılmasıdır. Dünyada birbirinden farklı binlerce çeşit klavye bulunduğu için şimdilik modelin eğitilmesi için gerekli olan işlem zordur fakat imkansız değildir. Bunun yanı sıra geliştirilen model "Shift" tuşu ile büyük ve küçük harf yazmayı yeteri kadar ayırt edememektedir.

Kaynakça

-  A Practical Deep Learning-Based Acoustic Side Channel Attack on Keyboards, https://ieeexplore.ieee.org/document/10190721

- ınCyber Haber Resmi Web Sitesi, https://incyber.org/en/ai-deciphers-passwords-keyboard-sounds/

Mahmut Yıldırım
Moskova Ulusal Nükleer Araştırmalar Üniversitesi - Nükleer Enerji Mühendisi | Veri Bilimci & Analisti

0 yorum