Kedilerin özel müzik zevkleri olduğu ortaya çıktı!
Kedinizi kucağınıza alıp onun da sevebileceğini düşündüğünüz bir şarkıyı açıp birlikte dinlemeye çalıştığınız oldu mu? Muhtemelen oldu ve beklediğiniz tepkiyi alamadınız.

Normal. Çünkü yeni bir araştırma gösteriyor ki kediler de müzikten keyif alıyor ancak bizim seçtiklerimizden biraz farklı türde şeylerle. Wisconsin Üniversitesi’nde bir grup psikolog kedilere özel bir müzik formu geliştirdi. Birbirleriyle iletişim kurarken çıkardıkları sesin frekans aralığında beatler ve mırladıkları tempoya yakın bir tempo barındıran parçalar çıkardılar ortaya. Araştırmacılardan David Teie‘nin websitesindeki örneklerden biri şöyle:
47 farklı kediye dinletilen parçalarda kedilerin insanların dinlediği müzik yerine onlara özel yazılmış olanları tercih ettikleri görüldü. Ne zaman ilgi duydukları parçalar çalınsa kedilerin öylece durmak yerine hoparlörlere süründüğü gözlendi. Peki ne zaman mı öylece durup hiçbir tepki vermediler? Bach’ın “Air on a G String”i ya da Gabriel Fauré’snin “Elegie”‘si çalarken… Bu da örneklerden bir başkası:
Bir de şu var ki, hiç fena değil:Kaynak
Nolm.us
http://www.nolm.us/kedilerin-ozel-muzik-zevkleri-oldugu-ortaya-cikti/
http://www.appliedanimalbehaviour.com/article/S0168-1591(15)00060-X/fulltext

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum