Kaplumbağa Freddy’e 3D Yazıcıyla Yeni Kabuk Yaptılar
Brezilya’da, orman yangınından kaçarken sırtındaki kabuğu zarar gören Freddy isimli kaplumbağa için 3D yazıcıyla yeni bir kabuk üretildi.

Brezilya’da yaşayan Freddy, sırtının tamamen kopmasına neden olan bir çalıya sıkışınca, kurtarıcıları yaşamayacağını düşünüyordu. Ama Freddy hayata sıkı sıkı tutundu ve şimdi bunun ödülünü de aldı. Onun artık yepyeni bir kabuğu var… Hem de ilk görüşte kimse sonradan yapılmış bir kabuğu olduğunu anlamıyor.

Sao Paulo’da yaşayan tasarımcı Cicero Moraes, The Animal Avengers adındaki gönüllü çalışma grubu içerisinde, Freddy için bir şeyler yapması gerektiğini düşünmüş.

Bir kaplumbağanın, kabuğu olmadan uzun süre yaşayabilmesi çok zor olduğunu düşünen Moraes, bilgisayarda 3 boyutlu bir kabuk tasarlayarak, bunu bir diş hekimi olan Paulo Miamoto’ya göndermiş.

Bir operasyon ile 3D kabuğu, kırık kabuğuna monte edilen Freedy, kısa süren iyileşme sürecinin ardından daha rahat ve mutlu bir hale geliyor.

Ekip, işi burada da bırakmıyor ve beyaz kabuğu, orijinal bir desene boyamayı da ihmal etmiyor.

4 veteriner hekim, bir diş hekimi ve bir 3D tasarımcıdan oluşan, The Animal Avengers ekibi, yaptıkları işin videosunu da yayınladılar.

Kaynak
http://www.ajanimo.com/kaplumbaga-freddye-3d-yaziciyla-yeni-kabuk-yaptilar/

İleri Okuma
http://www.iflscience.com/plants-and-animals/tortoise-receives-3d-printed-shell-after-it-was-burnt-forest-fire

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum