Kaplanlar Neden Turuncudur?
Aslında bu, avlarının onları nasıl gördüğüyle alakalıdır.

Bir hayvanın renkleri ve desenleri birçok farklı amaca hizmet eder. Örneğin, onların eş bulma konusunda öne çıkarmak ve diğer yırtıcıları zehirli oldukları konusunda uyarmak bu amaçlardan bazılarıdır. Ancak kaplanlar gibi pusuya yatmış yırtıcılar için, avları tarafından görülmeme yeteneği, akşam yemeğini yiyeceklerini mi yoksa aç mı kalacaklarını belirler. Öyleyse, olabilecek başka birçok renk varken, kaplanlar neden turuncu?

İnsanlar için turuncunun, trafik konileri ve güvenlik yelekleri gibi ultra görünür olması gereken öğeler için kullanılan bir renk olduğu düşünüldüğünde, bu iyi bir soru. Gözümüze göre, turuncu çoğu ortamda göze çarpar ve bu da kaplanları görece daha kolay fark edilmesini sağlar.

Ama bunun nedeni, trikromatik renk görme denen şeye sahip olmamızdır. Dış dünyadan gelen ışık göze girdiğinde arkada retina adı verilen ince bir tabakaya çarpar. Retina, ışığı iki tip ışık reseptörü kullanarak işler: çubuklar ve koniler. Çubuklar, rengi değil, yalnızca ışık ve karanlıktaki farklılıkları algılar ve çoğunlukla loş ışıkta kullanılırlar. Koniler, renk algısı için kullandığımız şeydir ve çoğu insanın üç türü vardır: mavi, yeşil ve kırmızı için koniler. Bu nedenle vizyonumuza trikromatik denir: Üç ana rengi ve bunların renkli kombinasyonlarını görebiliriz. Bu görüş tarzını maymunlarla paylaşıyoruz.

Ancak köpekler, kediler, atlar ve geyikler dahil olmak üzere çoğu karasal memeli çift renkli renk görüşüne sahiptir. Bu, retinalarının yalnızca iki renk için koniler içerdiği anlamına gelir: mavi ve yeşil. Sadece mavi ve yeşil konilerinden bilgi alan insanlar renk körü olarak kabul edilirler ve kırmızı ile yeşilin tonlarını ayırt edemezler. Aynısı muhtemelen dikromatik hayvanlar için de geçerlidir.

Geyik gibi karasal memeliler, kaplanın ana avıdır ve çift renkli görüşleri, avcıyı turuncu olarak görmedikleri anlamına gelir, onları yeşil olarak görürler. Bu, bir çalının arkasında sinsice dolaşırken veya çimenlerde çömelirken kaplanın fark edilmesini çok daha zor hale getirir.

Birleşik Krallık'taki Bristol Veteriner Okulu'nda hayvan algılama ve biyometri öğretim görevlisi John Fennell, "Özünde, hayvanın yapısının biyomoleküler yapısı nedeniyle kahverengi veya turuncu olma durumları, evrimsel olarak yeşil olmalarından daha kolay" diyor. "Aslında, bilinen tek yeşil memeli, tembel hayvandır ve kürkü aslında yeşil değildir. Bu, kürkünde büyüyen bir algin rengidir.”

Fennell, çeşitli ortamlarda saklanmak için ideal renklendirmeyi ve ideal desenleri belirlemek için yapay zekayı kullandı. 2018'de çalışmaları BBC One'ın "Anials Behaving Badly" programında gösterildi.

Ancak evrimin bir türün hayatta kalmasına yardımcı olan özellikleri tercih etme eğiliminde olduğunu düşünürsek, av hayvanları neden turuncu görme yeteneğini geliştirmedi?

Fennell, bu soruya "Evrimsel bir silahlanma yarışında, görsel algıdaki bir gelişmenin, avına ilk etapta daha iyi görsel sistemler sağlayacağını hayal edersiniz. Ancak, özellikle kaplanın ana avı olan geyiklerin trikromatik hale gelmesi için evrimsel bir baskı yok gibi görünüyor. Bunun nedeni muhtemelen kaplanın turuncu olduğunu bilmemesidir, çünkü o da bir dikromattır” yanıtını veriyor.

Orijinal olarak Live Science'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum