JWST, Süper Kütleli Bir Kara Deliğin Çevresindeki Gazı Gösteriyor
Stephan Beşlisi'ndeki galaksilerden birinin çekirdeğinin derinlemesine bir görünümü, JWST'nin inanılmaz yeteneklerini ortaya çıkardı.

JWST, Stephan Beşlisi'nin beş galaksisinden biri olan NGC 7319'un süper kütleli kara deliğinin etrafındaki gazın bileşimini belirleyebildi. Bu, teleskopun ilk bilimsel hedeflerinden biriydi ve aktif galaksi çekirdeğindeki gazı daha önce hiç tespit edilmemiş dalga boylarında gözlemledi.

Yakın kızılötesi cihazı ile iki hidrojen atomunun birbirine bağlanmasıyla oluşan atomik hidrojen ve molekül hidrojeni görebildi. Ayrıca demir iyonları gördü. Bu, süper kütleli kara deliğin çevresinde sıcak gazın bulunduğu yer için mükemmel bir izleyicidir. Kara delikler ışık yaymasalar da bunun gibi beslendiklerinde dağınık yiyicilerdir. Yoğun yerçekimi, atıştırdıkları malzemeyi ısıtarak yoğun radyasyon oluşturur.

Comspition of gas around the supermassive black hole of NGC 7319. Image Credit: NASA, ESA, CSA, and STScI

NGC 7319'un süper kütleli kara deliği etrafındaki yakın kızılötesi gaz bileşimi.

 

NGC 7319'un merkezindeki süper kütleli kara delik, Güneşimizin 24 milyon katına veya Samanyolu'nun merkezinde bulunan Sagittarius A*'nın yaklaşık altı katına eşdeğer bir kütleye sahiptir. Ancak Sagittarius A*'dan farklı olarak, bu süper kütleli kara delik muazzam bir radyasyon emisyonuna sahiptir - sanki 40 milyar Güneş aynı anda parlıyormuş gibi.

JWST'nin gözlemleyebildiği tek şey hidrojen ve demir değil. Orta kızılötesi gözlemlerinde, teleskop demir, argon, neon, kükürt ve oksijen dahil sıcak, iyonize gazlar içeren bir sıcak gaz çıkışı gördü. Ve kara deliğin etrafındaki alan da, hidrojen ve silikat tozu - kum taneleri gibi, ancak çok daha küçük - açısından zengindir.

Mid-infrared spectrum of the gas around the supermassive black hole and in an outflow. Image Credit: NASA, ESA, CSA, and STScI

Süper kütleli kara deliğin etrafındaki gazın orta kızılötesi spektrumu ve akışı.

 

JWST ayrıca gazın hareketini ve hızını da gözlemledi. Tıpkı bir ambulans sireninin size doğru geldiğinde daha yüksek bir perdeye sahip olması gibi, ışık yayan cisimlerin elektromanyetik radyasyonunun dalga boyu da size doğru veya sizden uzaklaştıkça değişir. Böylece teleskop gazın nasıl hareket ettiğini ve ne kadar hızlı olduğunu söyleyebildi.

The velocity of the gas around the supermassive black hole. Image Credit:NASA, ESA, CSA, and STScI

Gazın süper kütleli kara deliğin etrafındaki hızı.

 

Yakındaki galaksilerdeki süper kütleli kara delikleri incelemek, onları Evrenin herhangi bir yerinde anlamamızı sağlar. Stephan Beşlisi, kompakt bir gruptaki dört galaksiden ve onlara yalnızca görsel olarak yakın görünen bir galaksiden oluşur. Grup, Dünya'dan 290 milyon ışık yılı uzaklıkta yer almaktadır.

JWST'nin grubun fotoğrafı 150 milyon piksele sahip ve neredeyse 1000 ayrı görüntü dosyasından oluşturuldu. Teleskop, tek tek yıldızları ve gruptaki en yakın (ve en soldaki) NGC 7320'nin parlak çekirdeğini görebiliyordu.

Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum