Jüpiter'in Uydusu Europa'da Yaşam Belirtileri Aranmaya Devam Ediyor
Jüpiter'in Uydusu Europa'da Yaşam Belirtileri Aranmaya Devam Ediyor

Astrobiology dergisinin ağustos sayısında yayınlanan yeni bir araştırma, Europa'nın buzlu kabuğunun kısmen, Dünya'daki buz tabakalarının altında da oluşan kabarık bir buz kristali birikimi olan "frazil buz" ile oluşmuş olabileceğini ortaya koyuyor. Bu kırılgan buz, tuzun bir kısmını tutar, bu da Europa'nın buz tabakalarının daha önce inanıldığından daha az tuzlu olabileceğini düşündürüyor.

Çalışmanın başyazarı, Texas Üniversitesi Jeofizik Enstitüsü'nde yüksek lisans öğrencisi araştırmacı Natalie Wolfenbarger yaptığı açıklamada, "Europa'yı keşfederken, okyanusun tuzluluğu ve bileşimi ile ilgileniyoruz, çünkü bu, okyanusun potansiyel yaşanabilirliğini yönetecek şeylerden biri" dedi.

Astrobiyologlar için Europa, güneş sistemindeki en ilgi çekici nesnelerden biridir. NASA'ya göre, uydu, 60 ila 150 kilometre arasındaki bir derinlikte okyanusla kaplı ve 15 ila 25 km kalınlığında bir buz kabuğuyla kapatılıyor. Europa, Dünya'nın dörtte biri kadardır, ancak yüzey genişliğindeki okyanusu, uzay ajansına göre Dünya'nın tüm okyanuslarının yaklaşık iki katı kadar su tutabilir ve bu da onu dünya dışı yaşam aramak için ilgi çekici bir yer haline getirir.

Yeni bir NASA yörünge aracı olan Europa Clipper, yaşam için uygun bir yaşam alanı olup olmadığını görmek için buz uydusunun yanında uçmak üzere Ekim 2024'te fırlatılacak. Texas Üniversitesi bilim insanları, Europa Clipper'ın buz tabakasına ve hemen altındaki okyanusa bakacak olan buz delici radar aletinin geliştirilmesine öncülük ediyor.

Bu çabanın bir parçası olarak, araştırmacılar buz tabakasının nasıl yapılandırılabileceğini anlamak istediler.

Europa, Antarktika gibi, muhtemelen düşük bir sıcaklık gradyanına sahiptir, bu da sıcaklığın derinlikle çok az değiştiği anlamına gelir.

Wolfenbarger, bu koşullarda, özellikle buzun yarıklar veya çatlaklar halinde inceldiği noktalarda frazil buzunun oldukça yaygın olduğunu buldu. Europa'da frazil buzu yaygınsa, bu durum uydunun buz kabuğunun bileşiminde büyük bir fark yaratabilir.

Yoğun buz, çevresindeki deniz suyu tuzunun yüzde 10'unu içerebilirken, frazil buzu çok daha saftır ve oluşturduğu deniz suyundaki tuzun yalnızca yüzde 0,1'ini içerir.

Bu düşük tuzlu buz, Europa'nın buz kabuğunun yapısını ve gücünü etkilemekle kalmaz, aynı zamanda Clipper'ın radarının buza ne kadar iyi nüfuz edebileceğini de etkileyebilir.

NASA'nın Jet Propulsion Laboratory'de (JPL) araştırma bilimcisi olan ve çalışmaya dâhil olmayan Steve Vance, yaptığı açıklamada, "Bu makale, okyanus gezegenleri ve nasıl çalıştıkları hakkında düşünmek için yepyeni bir olasılıklar dizisi açıyor" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum