Jüpiter'in Atmosferinde Gezegen Boyutunda Bir Sıcak Dalgası Bulundu
Jüpiter'in Atmosferinde Gezegen Boyutunda Bir Sıcak Dalgası Bulundu

Jüpiter'in atmosferinde dalgalanan 10 Dünya büyüklüğünde bir ısı dalgası keşfedildi.

Genişliği 130.000 kilometre olan ve Jovian kuzey kutbundan saniyede 2.400 metreye varan hızlarda seyahat eden ısı dalgası 700 santigrat derece sıcaklıktaydı.

Bilim insanları, bunun, Güneş Sistemimizin en büyük gezegeniyle ilgili daha kafa karıştırıcı gizemlerden birini çözebileceğini söylüyor. Isı dalgası, gezegen modellerinin tahmin ettiğimizden neden daha sıcak çıktığını açıklayabilir.

Jüpiter'in kutuplarında parıldayan kalıcı auroralar, gaz devini beklediğimizden çok daha yüksek sıcaklıklara ısıtmak için ekstra enerji sağlayabilir - ve muhtemelen yoğun bir güneş rüzgârı ile birlikte dalgalanan sıcak hava dalgasından sorumludur.

Japonya'daki Japan Aerospace Exploration Agency'den (JAXA) astronom James O'Donoghue, "Geçen yıl Jüpiter'in üst atmosferinin baskın ısı kaynaklarını tanımlayabilen ilk haritalarını ürettik" diyor.

"Bu haritalar sayesinde Jüpiter'in auroralarının bu sıcaklıkları açıklayabilecek olası bir mekanizma olduğunu gösterdik."

Jüpiter'in atmosferinde tuhaf bir şeyler olduğuna dair ilk ipucu, yaklaşık 50 yıl önce 1970'lerde geldi.

Üst atmosferinin ortalama sıcaklığı -73 santigrat derece olmalıdır. Fakat bunun yerine, 420 santigrat derece civarında bulunur - Dünya'nın üst atmosferiyle karşılaştırılabilir ve yalnızca güneş enerjisiyle ısınmanın açıklayabileceğinden çok daha yüksektir.

Bu, Jüpiter'de başka bir şeyler olması gerektiği anlamına geliyor ve O'Donoghue ve meslektaşları tarafından elde edilen ve geçen yıl yayınlanan ilk ısı haritaları bir çözüme işaret etti.

Jüpiter, Güneş Sistemi'ndeki en güçlü auroralarla taçlandırılmıştır ve insan gözünün göremediği dalga boylarında parlar.

Jüpiter'in auroraları, Dünya'nınkine çok benzer. Dünya'nın auroraları, güçlü güneş rüzgarlarıyla savrulan parçacık esintilerinden doğar. Onlar düzensizdir, bu düzensiz girdiye bağımlıdırlar.

Jüpiter'in auroraları kalıcıdır ve Güneş Sistemi'ndeki en volkanik nesne olan ve sürekli olarak kükürt dioksit püskürten uydusu Io'dan gelen parçacıklar tarafından üretilir.

Jüpiter'in önceki ısı haritaları, auroral ovalin hemen altında sıcak noktaları ortaya çıkardı ve bu ikisi arasında bir bağlantı olduğunu düşündürdü.

Jüpiter ve onun tuhaf sıcaklıkları hakkında gözlemler toplarken, yoğun bir güneş rüzgarı gaz devine çarptı. Sonuç olarak ekip, auroral ısınmada bir artış gözlemledi.

 

 

Sıcak gaz genişlediğinden, muhtemelen auroral ovalden dökülen ve saatte binlerce kilometreye varan hızlarda ekvatora doğru yuvarlanan ısı dalgasını gönderen şey budur.

Böylece, yayıldıkça, bu, Jovian atmosferine önemli miktarda ek ısı verirdi.

Jüpiter, Güneş Sistemi'nde olması gerekenden daha sıcak olan tek gezegen değil. Satürn, Neptün ve Uranüs, güneş enerjisiyle ısınmanın açıklayabileceğinden yüzlerce derece daha sıcaktır.

Ekip, bulgularını 2022 Europlanet Bilim Kongresi'nde sundu.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum