İTÜ ROV Takımı, ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek
30 Nisan 2017 tarihinde Turkey ROV yarışmasında Türkiye birincisi olan İTÜ ROV Takımı, 16 yıldır Amerika’da NASA sponsorluğunda düzenlenen MATE ROV Competition’dan davet aldı.

Marine Advanced Technology Education (MATE) tarafından gerçekleştirilen yarışma, öğrenci takımlarının kendi su altı araçlarını geliştirerek belirli yarışma kural ve görevleri ile fizik, matematik, elektronik ve mühendislik becerilerini deniz ortamında uygulayarak eğlendikleri ve hem de kendilerini test ettikleri bir yarışmadır.

2017 yılında gerçekleştirilecek olan yarışma 2 adımda gerçekleştiriliyor. Yarışmanın birinci adımı yerel olarak Türkiye’de Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 29 – 30 Nisan 2017 tarihlerinde gerçekleştirilmiş ve İstanbul Teknik Üniversitesi öğrencileri tarafından kurulan İTÜ ROV takımı geliştirdikleri su altı aracı ile yerel yarışma kapsamında verilen görevleri tamamlamış ve yerel eleme turunu kazanarak Kaliforniya’da uluslararası yarışmaya katılma hakkını ve ülkemizi de temsil etme şansı yakalamışlardır.

Fizikist Ekibi olarak, ülkemizi uluslararası alanda temsil edecek İTÜ ROV’a başarılar diliyoruz.

İTÜ ROV Takımı Hakkında

İstanbul Teknik Üniversitesi bünyesindeki çeşitli fakültelerden (Uçak Uzay, Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri, Elektrik Elektronik) bir araya gelmiş, farklı disiplinlerden öğretilere sahip, daha önceden birçok başarılı projelere imza atmış Yrd. Doç. Dr. Bilge TUTAK danışmanlığında Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi bünyesinde kurulmuş, tecrübeli, meraklı ve çalışkan bir öğrenci takımıdır.

İTÜ ROV Takımının elemanları Arı Teknoloji Geliştirme (ARIGE) Kulübü olarak robotik alanındaki birçok öğrenci yarışmasında bulunmuş ve üniversitemizi en iyi şekilde temsil etmişlerdir. ARISAT takımı ile Cansat Model Uydu yarışmasına katılıp dünya birinciliği, 2016 yılında Vienna Robot Challange yarışmasında da ilk üç dereceyi elde etmiştir.

Ekip elemanlarından Space-X Hyperloop yarışmasına katılmış ve yine bu yıl Amerika’da üniversitemizi temsil edecek Mars Rover ekibinden de takım elemanları vardır. İTÜ ROV Takımının ilk hedefi ABD’de düzenlenen MATE ROV Sualtı Aracı Yarışmasında üniversitemizi ve ülkemizi en iyi şekilde temsil etmektir.

Ayrıca İTÜ ROV takımı geliştirdikleri aracın ülkemizin Antarktika’da Aralık ayında gerçekleştirmeyi planladığı bilimsel araştırma seferine de İTÜ PolRec Ekibi ile birlikte gönderilmesi ve buzulların altında gerçekleştirilebilecek araştırma çalışmalarında da kullanılarak gerçek bir uygulamada da kullanım bulmasını amaçlamaktadır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum