İskoçya yenilenebilir enerji kaynaklarına geçiş yaptı
Rüzgar güllleri ile koskoca bir ülkeye enerji sağlanır mı? İskoçya hükümetine göre, yenilenebilir enerjiler gayet verimli.

İnsanlığın güçlü bir gelecek kurabilmesi için fabrikalara ve enerji tesislerine ihtiyaçları var. Fakat, sözkonusu geleceğin sağlıklı temellere oturabilmesini istiyorsak, bu yapıların çevreye zarar vermeyecek biçimde tasarlanması gerekiyor.

Fabrikaların çevreye verdikleri zararı yok etmeleri mümkün görünmüyor. Bununla birlikte, enerji kaynaklarımızın çok daha çevreci ve yenilenebilir yapıya kavuşma ihtimali olduğunu söyleyebiliriz. İskoçya hükümeti de, bu fikir doğrultusunda rüzgar enerjisine ve diğer yenilenebilir kaynaklara yöneldi ve geçtiğimiz 10 yıldan bu yana enerji alanında ciddi yatırımlar gerçekleştirdi.

Fosil yakıt kullanımını ve nükleer santralleri kısıtlamayı hedefleyen İskoçlar, rüzgar, güneş, hidroelektrik ve çöp gazı gibi enerji kaynaklarının kullanım oranını önemli ölçüde başardı. Ülkede 2014 yılının ilk yarısında yenilenebilir kaynaklardan elde enerjinin miktarının 10,3 terawatt saat mertebesine eriştiği söyleniyor.

Aynı dönemde fosil yakıtlardan 5,6 Terawatt saat enerji elde edilirken, nükleerden ise 7,8 Twh seviyesinde elektrik kazanıldığı belirtiliyor. Doğalgazlı reaktörlerden elde edilen enerji ise 1,4 Twh ile sınırlı kalıyor.

Kaynak: Techno-Labs

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum