Isı Dalgaları Geliyor ve Bazı Ülkeler Büyük Risk Altında
Isı Dalgaları Geliyor ve Bazı Ülkeler Büyük Risk Altında

Küresel sıcaklıklar endişe verici bir oranda artıyor ve bu, çoğu zaman daha fazla aşırı ısı dalgaları anlamına geliyor. İngiltere'nin dört bir yanından araştırmacılar, ileride olacaklara daha iyi hazırlanmak için sıcak hava dalgası açısından en fazla risk altında olan ülkeleri belirlediler.

Bu sadece ısı dalgalarının muhtemel olması beklenen ülkeler değil. Yeni araştırma ayrıca sosyoekonomi, nüfus artışı, enerji ağlarının istikrarı ve sağlık hizmetlerinin mevcudiyeti gibi faktörleri de hesaba katıyor.

Çalışma, Afganistan, Papua Yeni Gine ve Orta Amerika gibi bölgelerin sıcak hava dalgalarının zararlı etkilerinden en fazla risk altında olduğu sonucuna varıyor. Pekin ve Orta Avrupa da, büyük nüfusları nispeten çok sayıda insanı riske attığı için savunmasız durumda.

Araştırmanın arkasındaki ekip, gelecek potansiyel olarak yıkıcı ısı dalgalarına hazırlanmak için daha fazlasının yapıldığını görmek istiyor. Sorunun bir kısmı, neyin geleceğinden emin olmamamızdır – gelecekte olacaklar muhtemelen bu noktaya kadar gördüklerimizden daha kötü olacaktır.

Araştırmacılar, yayınladıkları makalelerinde, "Genellikle, bölgeler, geçmiş felaketlerin başlattığı planlamayla, yalnızca hâlihazırda yaşadıkları kadar aşırı olaylara hazırlanırlar" diye yazıyor.

"Politikacılar ve hükümetler, mevcut kayıtların ötesindeki olaylara - özellikle de insan kaynaklı iklim değişikliğinin neden olduğu eğilimlerin aşırılık olasılığını artırmasına - hazırlanmalı."

Araştırmacılar, değerlendirmelerini yapmak için en son iklim modellerini ve küresel nüfus verilerini ve ayrıca aşırı değer istatistikleri olarak bilinen aşırı iklim olaylarının tekrarlanma şansını belirlemek için bir yöntemi kullandılar.

Araştırmacılar, son 60 yılda çalışmanın kapsadığı 136 bölgenin yüzde 31'inde istatistiksel olarak mantıksız ısı dalgalarının (modeller tarafından tahmin edilemeyecek kadar aşırı) meydana geldiğini söylüyor. Bu, şu anda neredeyse akıl almaz görünen olaylara aşırı hazırlanmamız için daha da fazla neden.

İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nden iklim bilimcisi Vikki Thompson, "Isı dalgaları daha sık meydana geldiği için daha iyi hazırlanmamız gerekiyor" diyor.

"Şimdiye kadar şanslı olabilecek bölgeleri belirliyoruz - bu bölgelerin bazılarının nüfusu hızla artıyor, bazıları gelişmekte olan ülkeler, bazıları zaten çok sıcak. Bu alanlar için sıcak eylem planlarının yeterli olup olmadığını sormamız gerekiyor."

Yüksek sıcaklıklara dayanmak insanları doğrudan öldürmekle kalmaz, aynı zamanda günlük hayatı ve çalışmayı çok daha zorlaştırır, tarım ve çiftçiliğin gelişimi açısından yıkıcı olabilir ve orman yangını riskinin artması gibi zincirleme etkileri vardır.

Bazı iyi haberler var: hazırlıkların yapılması ölüm sayısını gerçekten azaltıyor. Bu hazırlıklar, kentsel ortamlarda yerlerin soğutulmasını, vardiyanın değiştirilmesini veya çalışma saatlerinin azaltılmasını kapsayabilir.

Araştırmacılara göre, gelişmekte olan ülkeler kapsamlı ısı planlarına sahip olma olasılığı en düşük olan ülkeler. Küresel ısınmayı dizginleme çabaları sürerken, şu anda önümüze çıkan aşırı hava olaylarının zararını sınırlamak için adımlar atılabileceği umut ediliyor.

Araştırma Nature Communications'da yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum