İnsanlık Ne Zaman Tip 1 Medeniyet Olacak
İnsanlık Ne Zaman Tip 1 Medeniyet Olacak

İnsan uygarlığının ilerlemesini ölçmenin birkaç yolu vardır. Nüfus artışı, imparatorlukların yükselişi ve düşüşü, yıldızlara ulaşmak için teknolojik yeteneğimiz vb.

Ancak basit bir başka yöntem, insanların herhangi bir zamanda kullandığı enerji miktarını hesaplamaktır. İnsanlık yayıldıkça ve geliştikçe, enerjiyi kullanma yeteneğimiz en faydalı becerilerimizden biridir.

Diğer gezegenlerdeki uygarlıkların benzer becerilere sahip olabileceği varsayılırsa, bir türün enerji tüketimi, teknolojik hünerinin kabaca iyi bir ölçüsüdür. Kardashev Ölçeğinin arkasındaki fikir budur.

Rus astrofizikçi Nikolai Kardashev 1964'te ölçeği önerdi. Medeniyetleri üç türe ayırdı: gezegensel, yıldızsal ve galaktik.

Bir Tip 1 türü, ana gezegenine ulaşan yıldız enerjisi miktarına eşit bir ölçekte enerjiyi kullanabilir. Tip II türler, ev yıldızı ölçeğinde enerjiden yararlanabilir ve Tip III, ev galaksisinin enerjisinden yararlanabilir.

Peki, biz nasıl bir medeniyetiz? İnsanlar muazzam miktarda enerji kullansalar da, Tip 1 olarak nitelenemediğimiz ortaya çıktı.

Ortalama olarak yaklaşık 1016 Watt güneş enerjisi Dünya'ya ulaşıyor ve insanlık şu anda yaklaşık 1013 Watt kullanıyor. Sagan kayan ölçeğinde, bu bizi şu anda yaklaşık 0.73'e koyuyor.

Peki, Tip 1'e ulaşabilir miyiz? Sonuçta, Dünya'ya ulaşan tüm güneş ışığını yakalayıp hala yaşanabilir bir gezegene sahip olamayız.

Bu soru, yakın zamanda arXiv'e gönderilen bir makalede incelenmiştir. Makale, üç ana enerji kaynağına bakıyor: fosil yakıtlar, nükleer enerji ve yenilenebilir enerji ve bunların zaman içindeki potansiyel büyümelerini hesaplıyor.

Tip I'e ulaşmak oldukça kolay görünebilir. Enerji üretimini en büyük önceliğiniz yapın ve sonunda oraya varacaksınız. Ancak her enerji kaynağı türünün sınırlamaları vardır.

Elimizden gelen her ons fosil yakıtı yakmak gibi aşırı bir durum, dünyayı sona erdirebilecek bir iklim değişikliği düzeyine yol açabilir. Soyunuz tükenirse Tip I uygarlık olamazsınız.

Bu nedenle ekip, her tür enerji kaynağının fiziksel sınırlamalarını analiz ederek ve bunları Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Çerçeve Sözleşmesi ve Uluslararası Enerji Ajansı tarafından belirtildiği gibi iklim değişikliğini ve kirlilik seviyelerini sınırlama ihtiyacına karşı dengeleyerek daha incelikli bir yaklaşım benimsiyor.

Gerçekçi sınırlamalarla bile insanlığın Tip I seviyesine ulaşmasının mümkün olduğunu buldular. Dezavantajı ise en az 2371'e kadar bu seviyeye ulaşamayacak olmamız.

Bu çalışma nasıl Tip I uygarlık olabileceğimizi gösterse de, buna ihtiyacımız olmadığını anladığımızda gerçekten ilerlemiş olmamız mümkün.

Bu makale ilk olarak Universe Today tarafından yayınlandı.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum