İnsanlar Jüpiter'in Uydularının Hızlandırılmış Görüntülerinin Gerçek Olduğuna İnanamıyor 
İnsanlar Jüpiter'in Uydularının Hızlandırılmış Görüntülerinin Gerçek Olduğuna İnanamıyor 

Jüpiter'in gaz devinin yörüngesindeki Europa ve Io uydularının hızlandırılmış görüntüleri, son birkaç gün içinde geniş çapta görüntülendi. Görüntüler o kadar iyi ki, birçok yorumcu bunun gerçek olamayacağını öne sürdü.

Çevrimiçi olarak paylaşılan görseller hakkında şüpheci olmak iyi olsa da muhteşem kısa videonun yüzde 100 doğru olduğunu onaylandı.

 

https://twitter.com/kevinmgill/status/1054422462312570880?s=20&t=6IXcar-CFHGeRDla75h29Q

 

Gezegenlerin diğer pek çok muhteşem görüntüsü gibi, hızlandırılmış çekimler de NASA-JPL mühendisi ve gezegen görüntülerinin uzman işlemcisi Kevin M.Gill tarafından yapıldı. Gill, Cassini uzay sondası tarafından 2001 yılında Jüpiter'in yanından geçip Satürn'e gitmeden önce elde edilen görüntüleri kullandı. 

 

https://twitter.com/kevinmgill/status/1242953536452702208?s=20&t=ONRfBN6FbL0buXXKaS8snghttps://twitter.com/IFLScience/status/1140952423466512387?s=20&t=vbNBwlzdc8zVX2_RWyKAmg

 

Video, Io ve Europa'nın gezegenlerinin yörüngesinde döndüğünü gösteriyor. İnsanların klipten şüphe duymasının nedenlerinden biri, Jüpiter'e daha yakın olan Io'nun, daha uzaktaki Europa'dan daha yavaş yörüngede dönüyor gibi görünmesidir. Ancak bunun basit bir açıklaması var. 

Gill Twitter'da "Hareket, doğru olduğundan daha güzel görünmesini sağladığım için tam olarak doğru değil. Ayların yörüngesinden daha hızlı hareket eden bir uzay aracından görülebilen hareketi tasvir etmek içindir. Yani, durağan bir perspektiften Io, Europa'dan daha hızlı hareket ederdi." dedi.

Europa, Io'dan daha hızlı yörüngede dönüyor gibi görünüyor çünkü onu Cassini gibi sola hareket eden bir uzay aracının bakış açısından görüyorsunuz. Europa daha yakın olduğu için daha hızlı hareket ediyor gibi görünüyor. Bu yaygın bir yanılsamadır: Nesneler uzaklaştıkça daha yavaş hareket ediyormuş gibi görünür çünkü daha küçük görünürler ve bu nedenle görüşümüzü geçmeleri daha uzun sürer. 

Bir otoyolda olduğunuzu düşünün ve ters yönde giden arabalara bakın. Arabaların arkasında, araçlarla aynı yöne giden bir uçak görüyorsunuz. Sizin bakış açınızdan, arabalar uçaklardan daha hızlı gidiyor gibi görünüyor ama değiller. Görüntüler için de benzer mantık geçerli.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/people-cant-believe-this-incredible-timelapse-of-jupiters-moons-is-real/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum