İnsan Vücudunun Yeni Bir Parçası Keşfedildi
İnsan Vücudunun Yeni Bir Parçası Keşfedildi

Anatomi ders kitaplarını güncellemenin vakti geldi çünkü yepyeni bir vücut parçası keşfedildi! Bilim insanları tarafından alt çenedeki çiğnemede önemli rol oynayan bir kas tabakası Annals of Anatomy dergisinde tanımlandı.

Çene kaslarının en belirgini olan masseter kasının derinliklerinde yer alan yeni kas, elmacık kemiklerinin arkası ile alt çene arasında bulunur.

Çiğneme sırasında parmaklarınızı yanaklarınızın arkasına yerleştirerek masseter kasını hissedebilirsiniz. Bu kasın, biri derin biri yüzeysel olarak sadece iki katmandan oluştuğu düşünülüyordu. Yine de bazı metinler gizemli bir süper derin, üçüncü katmana atıfta bulunmuştu.

Basel Üniversitesi Diş Hekimliği Merkezi'nden Profesör Jens Christoph Türp yaptığı açıklamada, "Bu çelişkili açıklamalar ışığında, masseter kasının yapısını kapsamlı bir şekilde yeniden incelemek istedik" dedi.

Basel Üniversitesi Biyotıp Bölümü'nden Türp ve Dr Szilvia Mezey liderliğindeki ekip sonunda bu zor üçüncü katmanı keşfetti.

Yeni kas, elmacık kemiklerinin arkası ile alt çene arasında bulunur.

 

Mezey, "Masseter kasının bu derin bölümü, seyri ve işlevi açısından diğer iki katmandan açıkça ayırt edilebilir. Yeni tabaka, alt çenenin stabilize edilmesinde rol oynuyor.” diye ekledi Mezey. Ayrıca bu kasın alt çeneyi geriye çeken masseterin tek parçası olduğuna inanıyor.

Ekip, formaldehit içinde korunmuş 12 kafatasını parçalara ayırdı ve 16 "taze" kadavranın BT taramalarını inceledi. Ayrıca yeni kas tabakasının konumunun ve olası işlevinin belirlenmesi için canlı birinden bir MRI taramasını inceledi.

Tabii ki, havalı yeni bir vücut parçasının havalı yeni bir isme ihtiyacı var. Ekip, alt çenenin kaslı (koronoid) kısmına yapıştığı için buna Musculus masseter pars coronidea - masseterin koronoid kısmı anlamına gelir - denilmesini önerdi makalede.

Yazarlar, bulgunun sadece anatomik olarak önemli olmadığı, aynı zamanda klinik olarak da önemli olabileceği sonucuna varıyor. Masseter kasının kesin bilgisi, alt çene cerrahisini ve tedavilerini de iyileştirecektir.

Türp, "Genel olarak son 100 yılda yapılan anatomik araştırmaların eksiklik bırakmadığı varsayılsa da, bulgumuz biraz zoologların yeni bir omurgalı türü keşfetmesine benziyor." dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/health-and-medicine/a-new-part-of-the-human-body-has-been-discovered/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum