İnsan Kanından Lazer Yapıldı
Michigan Üniversitesi araştırmacıları, insanın kanını kullanarak bir lazer yaptı. Çalışmanın, kanser cerrahisi ve hücre aktivasyon çalışmalarında kullanılması bekleniyor.

University of Michigan'da yer alan bilim insanları, insan kanını temel madde olarak kullandıkları bir tıbbi gözlem lazeri meydana getirdiler.

Kan transfüzyonu dolu bir boşluğa lazer tutan bilim insanları, kendi ihtiyaçları doğrultusunda lazer ışığını kontrol edebildiklerini keşfettiler.

Hücre aktivasyonlarında çeşitli değişiklikler meydana getirmek adına lazer ışığının miktarını ayarlayabilen bilim insanları, çözümün medikal alandatercih edilebileceğini belirtiyorlar.

Bilim insanları, ayrıca bir cerrahi operasyon sırasında arka plandaki mevcut sesleri kaldırmak adına filtre görevi görebilecek şekilde çözümden faydalanabileceklerini dile getiriyorlar.

Sistem nasıl işlev görüyor?

Engadget'ta yer alan habere göre bilim insanları mevcut tekniklerin üstüne katmak adına kızılötesi ve lazer ışığı yöntemlerini kombine etme yoluna gittiler.

Biyolojik lazer denemeleri kapsamında yapılan deneylerin başlangıcı ise 2011 yılına dayanıyor.

Harvard University 2011 yılında, proteinler ve böbrek dokusunu lazer ile kontrol etmeye yönelik çalışmalarda bulunmuştu.

University of Michigan ise aynı yıl içerisinde lazer kontrolü ile klorofil vejelatin kombinasyonundan oluşan bir tekniğin işlev görmesini sağlamıştı.

Tıp dünyasından doktorlar, yeni çözümün hücrelerin ve vücut dokularınındaha iyi bir şekilde takip edilebileceğini belirtiyorlar.

Cerrahlar, kanser hastalıklarında tümör teşhisi konusunda çözümden faydalanabileceklerini kaydediyorlar.

Kaynak
http://shiftdelete.net/insan-kanindan-lazer-yapildi-75103

İleri Okuma
https://www.engadget.com/2016/09/05/blood-laser/
http://www.engin.umich.edu/college/about/news/stories/2016/august/turning-blood-into-a-laser-emitter

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum