İnek sütünün aynısını inek olmadan üretmek mümkün mü?
Görünüşe göre bu sorunun cevabı 3D yazıcılar sayesinde yakında “evet” olacak.

3D yazıcılar ile ilgili bir birinden farklı o kadar farklı konuda içerikler görüyoruz ki artık pek şaşırtıcı gelmiyor. Ancak bir çok soruna cevap olabilen 3D yazıcıların inek olmadan süt üretimine katkı sağlayacağını kim düşünebilir ki?

Perfect Day Foods” biyomedikal alanında uzman iki bilim adamı tarafından kurulmuş bir şirket ve şimdiye kadar 4 milyon dolar yatırım almış durumdalar. Sitesine baktığımız zaman peynir seven iki kişi tarafından kurulmuş bu şirketin amacı şu sıralarda anne sütünün yerine geçebilecek yeni bir şey üretmek. Aslında yeni bir şey derken laktozsuz bir süt üretmek istiyorlar ve tadının neredeyse gerçek sütten ayırt edilemeyecek kadar iyi olacağını söylüyorlar. Üstelik sadece sütün kendisi değil, sütten üretilen peynir gibi diğer yiyecekler de aynı şekilde üretilebilecek ve tadı iyi olacak. (Peynirden vazgeçmeyi göze alamıyorlar.)

Daha önceleri hayvanları kullanmadan et üreten bilim adamlarını duyduklarını söyleyen Perfect Day Foods kurucu ortağı ve CEO’su Ryan Pandya “et üretilebiliyor ama neden bunu kimse süt için düşünmedi” diye ekliyor. “Bizim amacımız bir alternatif oluşturmak yerine lezzetli bir şeyler oluşturmak. Dünyayı daha sevecen ve yeşil bir yer haline getirirken sevdikleri yiyecekleri insanlara ulaştırmak istiyoruz. Bir diğeri kişi için hiç bir şey feda etmek zorunda olmadığımız bir dünya…” oluşturmak istediklerini söylüyor Pandya.

Süt üretim aşamasını açıklayan Pandya, fermantasyon süreci için 3D yazıcılar ile üretilmiş gerçek inek DNA’sı kullanıldığını belirtiyor.

Sürecin bir bira üretim sürecine benzediğini ve hiç bir inek olmadığı durumda bile üretim yapabildiklerini sözlerine ekleyen Pandya bu tekniği geliştirirken Amerikan Tarım Bakanlığı’ndan mayalanma sürecini en ince detaylarına kadar alarak incelediklerini belirtiyor. Mayalanma sürecini 3D yazıcılarla üretilmiş DNA örneğinden alınan süt proteinleri bitkisel kaynaklı şeker ve yağ ile birleştirilerek gerçek süte en yakın bileşeni elde ediyorlar.

Raf ömrü gerçek süte göre çok daha uzun olabilecek bu ürünün 2017 yılı sonlarında raflarda yerini alması için son hızla çalıştıklarını söyleyen CEO laktoz olmayan ve temelinde hayvansal bir gıda olmasına rağmen veganlar için iyi bir alternatif oluşturabileceğini belirtiyor.

3D yazıcıların böyle bir gelişmede rol oynadığını görüyor olmak hayal dünyamızda kendimizi ne kadar sınırladığımızı da hatırlatıyor. Bazen gerçekten de hayal kurma konusunda kendimizi geliştirmemiz gerektiğini düşünüyorum.

Kaynak
*Webrazzi - "İnek sütünün aynısını inek olmadan üretmek mümkün mü?"
http://webrazzi.com/2016/09/20/inek-sutunun-aynisini-inek-olmadan-uretmek-mumkun-mu/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum