İlk Kez Nanobotlarla Bir Canlıda İlaç Aktarımı Yapıldı
Kaliforniya Üniversitesi’nden bilim insanları ilk kez yapay mikroskopik makinelerle bir canlıya zarar vermeden ilaç taşınımı yapılabileceğini gösterdiler.

Mikro motorlardan güç alan nanobotlar midedeki hava kabarcıklarını kullanarak ilerliyor. Bu ufacık nano robotlar canlı bir farede başarıyla kullanılarak bilim-kurgu filmlerinden aşina olduğumuz ilginç bir olayı gerçekleştirdi. İşte bu ufacık robotlar 20 mikro uzunluğunda 5 mikro metre çapında tübüler yapıda çinko ile kaplanmış robotlar. Fare bu minik tüpleri sindirdiğinde, çinko mide suyundaki hidroklorik asitle tepkimeye girerek, hidrojen kabarcıkları çıkarıyor ve sonrasında bu nanobotlar minyatür roketlere dönüşüyor. Saniyede 60 mikrometre hıza ulaşan nanobotlar mide duvarına ilerleyerek sonrasında birleşiyor ve bağırsak dokusuna nanoparçacık bırakıyor. 

Araştırmacılara göre bütün nanobotlar farenin midesinde toplanarak, sonrasında farenin midesinde sindirimden 12 saat sonrasına kadar tutunuyor. Bu da bu robotların nasıl etkili ve stabil bir doğası olduğunu kanıtlıyor. Sonrasında ötenazi yapılan  farenin midesi ayrıldı ve incelendi , nanobotların varlığından dolayı hiçbir doku hasarı ya da toksisiteye rastlanmadı. Araştırmacılar kısmen verilen çinkonun çok amaçlı bir besin olabileceğini umut ediyorlar. 

Daha öncesinde nanobotlar Hepatit C virüsünü organik bir dokuda yok etmek için kullanıldı ve bazıları da dış kuvvetler yardımıyla çalıştırmak için tasarlandı. Fakat Kaliforniya Üniversitesi’nin mikromakineleri ilk kendi kendine ilerleyerek nano parçacık taşınımı yapan makineler oldu. Araştırma ekibi elde edilen bu başarının ilaç aktarımının olabilirliğini kanıtlayarak yeni çalışmalarının önünü açan bir başlangıç olduğunu söylüyor. Heyecan verici bu teknolojinin insanlarda kullanılabilmesinin yakın bir gelecekte mümkün olabileceği düşünülüyor. Ayrıca bu gibi nanoteknolojilerle kanser tedavileri geliştirilmeye de çalışılıyor. Böylece yararlı hücrelere zarar vermeden kanser hücreleri öldürülmek isteniyor. Yine de FDA gibi sağlık kuruluşlarının bu gibi teknolojileri başta test ederek onaylaması gerekiyor. İnsan denemelerinin olasılığı üzerine henüz bir bilgi verilmedi.


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum