İklim Krizi Nedeniyle Su Döngüsü Beklenenden Daha Hızlı Değişiyor
İklim Krizi Nedeniyle Su Döngüsü Beklenenden Daha Hızlı Değişiyor

Dünyanın dört bir yanındaki tatlı su, daha sıcak bölgelerden daha soğuk bölgelere kayarak olağan konumundan uzaklaşıyor. Bu, uzun süredir yerleşmiş su döngüsü söz konusu olduğunda küresel düzeyde bazı büyük geçişlerin gerçekleştiğini gösteriyor.

Bulutlar, yağışlar, nehirler ve denizler... Bu su döngüsüdür: Suyun gezegenimizin etrafındaki hareketleri, Dünya'daki yaşam için çok önemlidir.

İnsan yapımı iklim krizinin bunu değiştirmesi şaşırtıcı değil. Bilim insanlarını şaşırtan şey, bunun modellerin tahmin ettiğinden çok daha hızlı gerçekleşmesi. 20 farklı iklim modeliyle yapılan karşılaştırma, hepsinin bu değişikliğin kapsamını hafife aldıklarını gösteriyor.

Nature dergisinde bildirildiği gibi, dünya çapında iklim modellerimizin öngördüğünden en az iki kat daha fazla tatlı su daha sıcak bölgelerden daha soğuk bölgelere taşındı. Tahmin, okyanustaki tuz konsantrasyonu incelenerek, değişimin ne kadar büyük olduğuna dair bir görüş sağlanarak yapıldı.

New South Wales Üniversitesi'nden baş yazar Dr. Taimoor Sohail yaptığı açıklamada, "Daha önceki çalışmalardan küresel su döngüsünün yoğunlaştığını biliyorduk. Sadece ne kadar olduğunu bilmiyorduk. Tatlı suyun ılıktan soğuğa hareketi, su taşımacılığındaki aslan payını oluşturur. Bulgularımız, küresel su döngüsünde meydana gelen daha büyük değişikliklerin bir resmini çiziyor.” dedi.

Tuzluluk yaklaşımı, daha geniş bir bakış açısıyla su döngüsü hakkında fikir verir. Sonuçta, yağışların ve buharlaşmanın yüzde 80'i okyanus üzerinde gerçekleşir. 1970 ve 2014 yılları arasında toplanan veriler, daha yüksek enlemlerde okyanus suyundaki tuzluluğun azaldığını gösterdi.

Yine New South Wales Üniversitesi'nden yardımcı yazar Profesör Jan Zika, "Daha sıcak bölgelerde, buharlaşma okyanustan tatlı suyu uzaklaştırarak ve tuzu geride bırakarak okyanusu daha tuzlu hale getiriyor. Su döngüsü bu tatlı suyu daha soğuk bölgelere götürüyor ve yağmur olarak yağıyor. Bu da okyanusu seyreltip ve daha az tuzlu hale getiriyor." dedi.

Çalışma, söz konusu 44 yıl boyunca 77.000 ila 46.000 kilometreküp tatlı suyun tropikal ve subtropikal bölgelerden kutuplara doğru kaydığını tahmin ediyor. Bu, Amerika Birleşik Devletleri'nin tamamını 8 ila 5 metre su gibi bir şeyle kaplamaya eşdeğer olacaktır.

Dr. Sohail, “Su döngüsündeki değişikliklerin altyapı, tarım ve biyolojik çeşitlilik üzerinde kritik bir etkisi olabilir. Bu nedenle, iklim değişikliğinin su döngüsünü şimdi ve gelecekte nasıl etkilediğini anlamak önemlidir. Bu bulgu bize su döngüsünün bu bölümünün ne kadar değiştiğine dair bir fikir veriyor ve gelecekteki iklim değişikliği modellerini iyileştirmemize yardımcı olabilir." dedi.

Ekip, çalışmanın modelleri bilgilendireceğini ve su döngüsünün ne kadar değiştiğine ilişkin gelecekteki tahminlerde kullanılmasını umuyor.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/environment/water-cycle-is-changing-faster-than-expected-due-to-the-climate-crisis/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum