İklim Değişikliği Nedeniyle Dünyanın Alt Atmosferi Yükseliyor
İklim Değişikliği Nedeniyle Dünyanın Alt Atmosferi Yükseliyor

Daha yüksek sıcaklıklar, troposferin üst sınırını yukarı doğru genişlemeye zorluyor.

Troposfer, Dünya atmosferinin en alt tabakasıdır ve neredeyse tüm hava koşullarının gerçekleştiği yerdir. Son 40 yılda, iklim değişikliğinin bir sonucu olarak troposfer ile komşusu stratosfer arasındaki sınır yükseldi.

Küresel sıcaklıklar artıyor ve öyle görünüyor ki gökyüzü de bundan etkileniyor. Kuzey Yarımküre'de son 40 yılda hava balonları tarafından toplanan atmosfer okumaları, iklim değişikliğinin troposferin (yere en yakın gökyüzü dilimi) üst sınırını sürekli olarak 50 ila 60 metre hızla yukarı doğru ittiğini ortaya koyuyor.

Toronto Üniversitesi'nden çevre bilimci Jane Liu, sıcaklık değişimin bu durumun arkasındaki itici güç olduğunu söylüyor. Troposferin yüksekliği dünya çapında değişiklik gösterir, ekvatorda 20 kilometreye kadar çıkan mesafe ve kutupların yakınında yedi kilometreye kadar düşebilir. Yıl boyunca, troposferin üst sınırı (tropopoz), hava sıcakta genişledikçe ve soğukta daraldıkça doğal olarak yükselir ve düşer. Ancak sera gazları atmosferde daha fazla ısı tuttukça, troposfer atmosfere doğru genişliyor.

Liu ve meslektaşları, tropopozun 1980'den 2020'ye kadar ortalama 200 metre daha yükseğe çıktığını buldular. Neredeyse tüm hava olayları troposferde meydana geliyor, bu nedenle bu değişimin hava üzerinde büyük bir etkisi olmayacağı bildirildi. Çevremizdeki buzulların geri çekilmesinde ve deniz seviyelerinin yükselmesinde küresel ısınma belirtileri görüyoruz. Şimdi de bu değişimi troposferin yüksekliğinde görüyoruz. Bu araştırma, iklim değişikliğinin dünyamız üzerindeki etkisinin önemli bir hatırlatıcısı olarak karşımıza çıkıyor.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum