Her şeyin sorumlusu meğer oksitosinmiş!
Siz de pek de uzak olmayan bir gelecekte, bilimin her şeye çare bulacağına inananlardan mısınız?

Siz de pek de uzak olmayan bir gelecekte, bilimin her şeye çare bulacağına inananlardansanız halihazırda bir ortak noktamız var diyebiliriz. Almanya’nın Bonn Üniversitesinde yapılan bir araştırma, tıpta “flörtöz kimyasal” olarak adlandırılan oksitosin hormonunun, erkeklerin sevgililerini daha çekici bulmasına neden olduğunu ortaya koymuş!

Araştırmaya katılan erkeklere sevgililerinin fotoğrafları gösterilmiş ve MR’ları çekilmiş. Hemen akabinde oksitosin verildikten sonra sevgililerinin fotoğraflarına yeniden bakmaları istenmiş ve ardından yeni MR’ları çekilmiş. Sonrasında daha çekici ve zayıf ve seksi ve alımlı (!) başka kadınların da fotoğrafları gösterilmiş. Sonuç harikulade! Araştırma sonunda, erkeklerin oksitosin verildikten sonra partnerlerini diğer kadınlardan çok daha çekici buldukları beyin MR’larında belirlenmiş. İşin güzel tarafı; bu hormonun, sadece partnerler üzerinde etkili olduğu, yabancılar ya da sevgili dışındaki arkadaşlarda çekiciliğe neden olmadığına kanaat getirmişler. Canım oksitosin!

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Endokrinoloji ve Metabolizma Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksun Ayvaz da, araştırma sonuçlarını değerlendirip; yüreklere su serpen bir kaç cümle kurmayı ihmal etmemiş. “Belki de bir gün monogami ve eş sadakati konusunda dünya üzerindeki ender canlılardan biri olan insanın, özellikle de erkeklerin, oksitosin hormonu veya bunun salgılanmasını artıracak ilaçlar vererek daha sosyal olmaları, eşlerini daha çekici bulmaları ve eşlerine daha sadık olmaları sağlanabilir.”

Bu ve benzeri araştırmalardan sonra, bir gün bu hormon ulaşılabilir olursa; “Hayatım sen dün gece oksitosinini içmedin!”, “Sevgilim, senin oksitosin değerlerin kaçtı acaba?” ya da “Sahil kasabalarının birinde, oksitosin satan küçük bir dükkan açmayı çok istiyorum.” gibi cümleler duymaya başlayabiliriz.

Kaynak
Nolm.us
http://www.nolm.us/her-seyin-sorumlusu-meger-oksitosinmis/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum