Gök Bilimciler Tarafından Şimdiye Kadar Görülen En Uzak Yeni Gökada Keşfedildi
Gök Bilimciler Tarafından Şimdiye Kadar Görülen En Uzak Yeni Gökada Keşfedildi

Gök bilimciler, şimdiye kadar görülen en uzak yıldızın hemen ardından, ışığı bize Büyük Patlama'dan yaklaşık 300 milyon yıl sonra gelen, rekor kıran yeni bir galaksi keşfettiler. HD1 olarak bilinen gökada, evrendeki bilinen en uzak nesne olan GN-z11'in yerini 100 milyon yıl gibi iyi bir süre alır. Kozmosa bakmanın geçmişe bakmak olduğu düşünüldüğünde, gözlemler doğrulanırsa HD1 bilinen en eski galaksi olacak. 

The Astrophysical Journal'da yayınlanan keşfi açıklayan yeni makale, GN-z11'den daha fazla iki nesne bildiriyor: HD1 ve HD2. Kesin mesafelerini doğrulamak için daha fazla gözlem gereklidir, ancak şimdiye kadar bulunanlar, gözlem kapasitemizin en uç noktasındaki galaksileri işaret ediyor (en azından önümüzdeki birkaç ay için). 

Galaksiyi keşfeden Tokyo Üniversitesi'nden baş yazar Yuichi Harikane yaptığı açıklamada, "700.000'den fazla nesneden HD1'i bulmak çok zordu. HD1'in kırmızı rengi, 13,5 milyar ışık yılı uzaklıktaki bir galaksinin beklenen özelliklerine şaşırtıcı derecede iyi uyuyor ve onu bulduğumda tüylerimi diken diken ediyor." dedi.

Galaksiler, Subaru Teleskobu, VISTA Teleskobu, Birleşik Krallık Kızılötesi Teleskopu ve Spitzer Uzay Teleskobu'ndan alınan 1.200 saatlik verilerden keşfedildi. Devasa gözlemsel veri seti, mesafe hakkında zorlayıcı veriler sağladı. Atacama Büyük Milimetre/milimetre-altı Dizisi (ALMA) kullanılarak yapılan takipler, kanıtları daha da güçlendirdi. 

Ekip, bilim görevi Haziran ayında başlayacak olan JWST'yi HD1'in mesafesini doğrulamak ve bu galaksinin doğasını daha iyi anlamak için kullanmayı planlıyor. Ultraviyole ışığında çok parlak. Yardımcı yazarlar, Kraliyet Astronomi Topluluğunun Aylık Bildirimlerinde yayınlanan bir tamamlayıcı makalede, bu uzak kaynakların doğasını daha da sorguluyor. İkisinin de mevcut modellerimizle uyuşması eşit derecede zor olan iki olası açıklaması var. 

Bir açıklamaya göre, kaynak bir kuasar, uzak bir galaksinin merkezindeki süper kütleli bir kara delik veya o kadar hızlı bir şekilde çok fazla malzemeyi yutan protogalaksi olabilir ki, oyundaki kuvvetler söz konusu malzemeyi o kadar sıcak yapar ki galaksiyi gölgede bırakır. Eğer durum buysa, yaklaşık 100 milyon güneş kütlesine sahip süper kütleli bir kara delik olması gerekirdi ki bu, evrenin bu kadar erken döneminde olması çok zor ama imkansız değil. Karşılaştırma için, Samanyolu'nun merkezindeki 4,6 milyon güneş kütlesidir. 

Zaman Çizelgesi, en eski galaksi adaylarını ve evrenin tarihini gösterir. 

 

Diğer seçenek, nesnenin bir yıldız patlaması galaksisi olmasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi, bu nesneler inanılmaz bir yıldız oluşum evresi yaşıyor. Bu galaksi için her yıl Güneş kütlesinde doğan 100 yeni yıldıza ihtiyacı olacaktır. Bu, beklentilerin 10 katı; yine imkansız değil ama kesinlikle açıklaması zor. 

Astrofizik Merkezi'nde bir astronom olan ikinci makalenin baş yazarı Fabio Pacucci, “Bu kadar uzaktaki bir kaynağın doğası hakkında soruları yanıtlamak zor olabilir. Bu, bir geminin karada çok uzaktayken, fırtınanın ortasında ve yoğun sisle birlikte, dalgalandırdığı bayraktan milliyetini tahmin etmeye benzer. Bayrağın bazı renklerini ve şekillerini görebilir, ancak bütünüyle değil. Sonuç olarak, uzun bir analiz oyunu ve mantıksız senaryoların dışlanması." diye ekledi.

JWST'nin yanı sıra Nancy G. Roman Teleskobu ve Japon GREX-PLUS gibi diğer kızılötesi gözlemevlerinin, evrenin başlangıcından bu son derece uzak gökadalardan daha fazlasını bulması bekleniyor. Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/new-farthest-galaxy-ever-seen-discovered-by-astronomers/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum