Gök Bilimciler Tarafından Keşfedilen Yeni "Kaotik" ve "Düzensiz" Mars Aurora
Kızıl Gezegen benzersiz auroralara sahiptir ve bilim insanları yeni bir aurora keşfettiler.

Mars'ın Dünya gibi bir manyetik alanı yoktur, bu nedenle auroraları oldukça benzersizdir. Bunlara proton auroraları denir ve güneş rüzgarındaki protonların gezegenin yay şoku bölgesindeki elektronları çalması ve daha derine inerek yavaşlarken morötesi ışık salması nedeniyle oluşurlar. Şimdi, araştırmacılar Mars'ın ikinci bir proton aurora tipine sahip olduğunu keşfettiler.

Bu, "düzensiz proton aurora" olarak bilinir. Düzgün versiyon yarımkürede eşit olarak dağılmış gibi görünürken, düzensiz aurora daha kaotiktir ve lokalize aurora ve gezegenin Güneş'e bakan tarafına yayılan versiyonlarla daha fazla değişkenlik gösterir. Bulgular Geophysical Research Letters’da bildirilmiştir.

Birleşik Arap Emirlikleri Mars Görevi'nden (EMM) ve NASA'nın MAVEN (Mars Atmosferi ve Uçucu Evrim) görevinden elde edilen gözlemler, bu olayların nasıl gerçekleştiğine dair bir anlayış sağlamanın anahtarıydı. Güneş rüzgarının Mars'ın üst atmosferine ulaşması genellikle zordur, dolayısıyla bu nadir olayların gerçekleşmesi için Mars'ı çevreleyen uzay ikliminin kaotik olması gerekir.

Patchy proton aurora at different times last August. Image Credits: EMM/EMUS

Geçen Ağustos'ta farklı zamanlarda düzensiz proton aurora.

 

Colorado Boulder Üniversitesi'nden baş yazar Mike Chaffin bir açıklamada, "EMM'nin gözlemleri, aurora'nın o kadar yaygın ve düzensiz olduğunu gösterdi ki, Mars çevresindeki plazma ortamı, güneş rüzgarının, auroral emisyonu gözlemlediğimiz her yerde doğrudan üst atmosferi etkilediği noktaya kadar gerçekten bozulmuş olmalıydı." dedi. "EMM auroral gözlemlerini auroral plazma ortamının MAVEN ölçümleriyle birleştirerek, bu hipotezi doğrulayabilir ve gördüğümüzün esasen güneş rüzgarının gezegene yağdığı yerin bir haritası olduğunu belirleyebiliriz."

Çalışma, uzay ajansları arasındaki uluslararası işbirliğinin her bir bireysel görevin bulgularını nasıl geliştirebileceğini gösteriyor.

UC Berkeley'in Uzay Bilimleri Laboratuvarı'ndan MAVEN Baş Araştırmacısı Shannon Curry, “EMM'nin üst atmosfere ilişkin küresel gözlemleri, MAVEN bilimi için kritik olan bir bölge hakkında benzersiz bir bakış açısı sağlıyor.” dedi. "Bu tür eşzamanlı gözlemler, atmosferik dinamiklerin ve evrimin temel fiziğini araştırıyor ve uluslararası bilimsel işbirliğinin faydalarını vurguluyor."

EMM Bilim Lideri Hessa Al Matroushi de aynı fikirde. "MAVEN verilerine erişim, bu yeni EMM gözlemlerini daha geniş bir bağlama yerleştirmek için çok önemliydi." dedi. "Birlikte, sadece Mars hakkında değil, aynı zamanda güneş rüzgarıyla gezegensel etkileşimler hakkındaki mevcut bilgimizin de sınırlarını zorluyoruz."

An infographic that shows the difference between regular proton aurora and patchy proton aurora. Image Credit: Emirates Mars Mission/UAE Space Agency

Normal proton aurora ve düzensiz proton aurora arasındaki farkı gösteren bir infografik.


Bu içerik IFLSCIENCE’da yayınlanmıştır.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum