Gizliliği Kaldırılan ABD Hükümeti Verileri, Dünya'ya Vuracak İlk Yıldızlararası Nesneyi Onaylıyor
Gizliliği Kaldırılan ABD Hükümeti Verileri, Dünya'ya Vuracak İlk Yıldızlararası Nesneyi Onaylıyor

2014'te Papua Yeni Gine'nin göklerinde vızıldayan küçük bir meteor, başka bir yıldız sisteminden gelen bir ziyaretçiydi ve yeni gizliliği kaldırılan ABD hükümetinin verilerine göre onu bilinen ilk yıldızlararası meteor ve bilinen ilk yıldızlararası ziyaretçimiz yaptı.

2017 yılında, ilk teyitli yıldızlararası ziyaretçimizi aldık. Nesne Oumuamua, muhtemelen yaklaşık 200 ışıkyılı uzaklıktaki başka bir yıldızdan Güneş Sistemimizde seyahat ederken görüldü. Oumuamua o kadar yeniydi ki arkasında çok soru bıraktı: bir kuyruklu yıldız mı, asteroit mi yoksa uzaylı uzay gemisi mi?

İki yıl sonra, iki bilim insanları yalnızca daha eski bir yıldızlararası ziyaretçiyi değil, 2014'te Dünya'ya düşen bir ziyaretçiyi bulduklarını iddia ettiler. Bir makale yazıldı, ancak bazı önemli veriler eksik olduğu için doğrulanamadı. Şimdi, ABD Uzay Komutanlığı geçen hafta yayınlanan bir notta “önceden tespit edilen bir yıldızlararası nesnenin gerçekten de bir yıldızlararası nesne olduğunu” doğruladı.

Oumuamua'nın keşfedilmesinden sonraki bir veya iki yıl içinde, bilim insanları nesnenin kökenini tartıştılar. Bazı bilim insanları bunun bir kuyruklu yıldız mı yoksa bir asteroit mi olduğunu tartışırken, diğerleri bunun bir karanlık madde yığını olmasından bir uzay gemisine kadar değişen daha fazla “dışarıda” hipotezler öne sürdüler.

Tartışmalı Harvard astrofizikçisi Avi Loeb Oumuamua hakkında, potansiyel bir geçmiş galaktik uygarlıktan gelen hafif yelken teknolojisinin bir parçası olduğu ve dolayısıyla insanlığın dünya dışı bir esere sahip ilk fırçası olduğu iddiaları da dahil olmak üzere, baş döndürücü sayıda geniş kapsamlı makaleye imza attı, 2014 yıldızlararası meteorunu bulan iki bilim insanından biri. Bu durumda da Loeb’in haklı olduğu anlaşılıyor.

Loeb ve yardımcı yazar Amir Siraj, Oumuamua'dan önce 2014 yılında Dünya'nın atmosferine çarpan başka bir yıldızlararası gezgin tarafından geldiğini öne sürdüler. "Birileri çok daha fazla sayıda daha küçük yıldızlararası nesne beklenebilir, bazıları Dünya ile dikkat çekecek kadar sık çarpışır." şeklinde yazmışlardı 2019 makalelerinde.

Bu "daha küçük yıldızlararası nesnelerin" herhangi birinin yakın zamanda Dünya'ya çarpıp çarpmadığını (veya en azından uçup gittiğini) görmek için, NASA'nın asteroit ve kuyruklu yıldız yörüngelerini not eden ve hesaplayan Dünya'ya Yakın Nesne Çalışmaları Merkezi (CNEOS) kataloğuna kaydedilen gözlemlere göz attılar. Yıldızlararası bir nesnenin kendi yıldızının çekiminden kurtulmak için aşırı hızlı hareket etmesi gerekir, bu nedenle aramalarını günlüğe kaydedilen en hızlı nesnelere daralttılar.

Gözlerine takılanlardan biri, 8 Ocak 2014'te yerel saatle 03:05'te Papua Yeni Gine'nin üzerinde Dünya atmosferinde yanan bir ateş topuydu. Saatte 216.000 kilometre hızla seyahat ediyordu. Güneş Sistemi'nde yörüngede dönen ortalama meteordan çok daha hızlıdır, bu da Güneş'ten bağımsız olduğunu ve büyük olasılıkla "bir gezegen sisteminin derin iç kısmından veya Samanyolu galaksisinin kalın diskindeki bir yıldızdan" geldiğini düşündürür. Yazdıklarına göre hızı ve yörüngesi, cismin Güneş Sistemi dışından geldiğini yüzde 99 kesinlikle kanıtladı.

Siraj ve Loeb, keşifleriyle ilgili makaleyi The Astrophysical Journal Letters'a sundular, ancak inceleme süreci, ABD hükümeti tarafından CNEOS veri tabanından saklanan eksik bilgiler nedeniyle durma noktasına geldi.

Haberi yayınlayan VICE'dan Becky Ferreira'ya göre, Dünya'ya yakın nesneleri tespit etmek için kullanılan sensörlerin bazıları ABD Savunma Bakanlığı tarafından işletiliyor, bu da Siraj ve Loeb'in hata paylarını teyit edemedikleri anlamına geliyordu. Siraj, bu bilgiyi doğrulamak için yaklaşık üç yıl boyunca yasal bürokrasiye yakalandıktan sonra, meteorun geçen hafta ABD Uzay Komutanlığı tarafından başka bir bilim adamının tweetiyle doğrulandığını öğrendi.

1 Mart tarihli not, "NASA'ya bildirilen hız tahmininin yıldızlararası bir yörüngeyi belirtmek için yeterince doğru olduğunu" doğruluyor. Siraj, VICE'a, bilim insanlarının diğer potansiyel yıldızlararası - ve hatta muhtemelen galaksi dışı - ziyaretçileri keşfetmelerine ve incelemelerine yardımcı olmak için orijinal çalışmalarının yayınlanmasını sürdürmeyi planladıklarını söyledi.

Siraj, VICE'a “Yıldızlararası meteorların ne kadar seyrek olduğu göz önüne alındığında, ekstra galaktik meteorlar daha da nadir olacak. Ama işin gerçeği, ileriye doğru aramadıkça hiçbir şey bulamayacağız." dedi.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/declassified-us-government-data-confirms-first-interstellar-object-to-hit-earth/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum