Gelecekte Hayatta Kalanlar İçin Dünyanın Çevresel Çöküşünü Kaydeden ‘Kara Kutu’
Gelecekte Hayatta Kalanlar İçin Dünyanın Çevresel Çöküşünü Kaydeden ‘Kara Kutu’

"Kara kutular" olarak adlandırılan uçuş kaydediciler, hava kazalarında neyin yanlış gittiğinin bir kaydını sağlayarak uçmayı önemli ölçüde daha güvenli hale getirdi ve gelecekte nelerden kaçınılması gerektiğine dair dersler bıraktı. Dünya’nın Kara Kutu’su da benzer bir şeyi amaçlıyor. PR ajansı Clemenger BBDO'dan Jim Curtis verdiği demeçte Dünya'nın Kara Kutusu için, "Fikir şu ki, Dünya iklim değişikliğinin bir sonucu olarak çökerse, bu yok edilemez kayıt cihazı, bundan ders çıkarmak için kalan herkes için orada olacak" dedi.

Felaket durumunda bir tekrardan kaçınmanın mümkün olup olmayacağı şüphelidir, ancak kutunun kaydettiği veriler aynı zamanda gerçek zamanlı olarak da mevcut olacak ve belki de hayati bir değişime katkıda bulunacaktır. Tıpkı uçak kara kutuları siyah olmadığı gibi - enkaz içinde kırmızı veya turuncu daha iyi göze çarpıyor - Dünya'nın Kara Kutusu da siyah olmayacak. 7.5 santimetre kalınlığındaki çelik duvarlar paslanıp kahverengiye dönecek. Ancak çatısı, herhangi bir harici güç kaynağının üzerinden uzun süre geçtikten sonra bile onlarca yıl çalışmaya devam etmesini sağlayacak siyah güneş panelleriyle kaplanacak. İçeride bilimsel veriler ve medya raporlarının bir karışımını indirecek bilgisayarlar, depolama sürücüleri ve piller olacak. Bilim tarafı, atmosferik karbondioksit seviyelerine, sıcaklık okumalarına, okyanus asitlenmesine ve türlerin yok olmasına odaklanacak. Amaç, The Age of Stupid'deki gibi geleceğin tarihçilerinin şimdiye kadar yaşanabilir bir gezegenin bakımının, fosil yakıt şirketlerinin hisse fiyatlarından daha az önemli olduğunu düşünen karar verme sürecini anlamalarını sağlamaktır.

Kutuya ev sahipliği yapmak için Batı Tazmanya seçildi. Konum, hem çevresel hem de sosyal faktörlerin birleşimine dayalı olan kısa bir listeden seçildi. Doğal olarak, sitenin güneş panellerini çalıştırmak için yeterli kış güneş ışığı, kutunun kaydedeceği yükselen denizlerin ötesinde bir irtifa ve rastgele volkanik patlamalara karşı güvenlik sağlaması gerekiyordu. Kurucular ayrıca gelecekteki bir savaş bölgesi olma ihtimali olmayan bir yer aradılar. Kutunun amacının bir kısmı bir mesaj olarak hizmet etmek olduğundan, ziyaretçilerin onu görebileceği ve hareket ettirebileceği kadar erişilebilir bir yer aradılar. 

10 x 4 x 3 metrelik kutunun yapımına gelecek yıl başlanacak. Ancak bilgisayarlar zaten başka bir yerde çalışıyor ve Glasgow COP26 nelerin gerçekleştiğinin ve daha da önemlisi nelerin yapılmadığının bir kaydını sağlıyor. İnşaatçıların korktuğu olaylar gerçekleşmediği sürece, internet bağlantısı olan herkes verilere erişebilecek. Sitenin ziyaretçileri ayrıca, World Wide Web çökse bile çalışmaya devam edecek bir özellik olan wifi erişimine sahip olacak.

Bu kutu etkileyici bir sanat kurulumundan daha fazlası olacaksa, büyük sorunların çıkması normaldir. Belki de en önemli sorun, kıtlığın başlattığı iklim savaşlarının yol açtığı teknolojik çöküşten kurtulanların bilgisayar verilerine nasıl erişecekleri. Ne de olsa, modern arşivciler bile üretimden yalnızca birkaç on yıl sonra disketler için okuyucu bulmakta zorlanıyor. Voyager uzay araçlarının altın plakları gibi metal disklere gravür ipuçlarından söz edildi, ancak ayrıntılara karar verilmedi. Kutunun veri saklama kapasitesinin 30-50 yıl içinde tükeneceği tahmin ediliyor, ancak genişleme paketleri veya teknolojik yükseltmeler bunu uzatabilir. Çok sayıda bilgisayarın gerekmesi bir yana, bu kadar büyük bir yapıyı inşa etmek ucuza gelmeyecek ve hiçbir finansman kaynağı açıklanmadı. Ancak gerçekse ve fikir halkın hayal gücünü etkileyebilirse başka yerlerde daha güçlü kutular sağlanabilir.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/environment/an-almost-indestructible-black-box-will-record-earths-environmental-collapse-for-survivors/

 

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum