Geleceğe Dönüş 2 onlarca yıl önce bugünü tahmin etti
25 yıl önce çekilen ve 2015’te geçen bilim kurgu filmi Geleceğe Dönüş 2’nin günümüzdeki teknolojiyi tahmin etmekte ne kadar başarılı olduğuna oldukça şaşıracaksınız.

Senaryosu itibariyle 2015’te geçen, 1989 yapımı bilim kurgu filmi Back To The Future 2’de (Geleceğe Dönüş 2) zamanda yolculuk yapan kahramanlar uçan arabalar, uçan kaykaylar ve bir dizi teknolojik yenilikle karşılaşıyordu. 25 yıl önce çekilen ve bir döneme damgasını vuran filmin günümüzü tahmin etmekte ne kadar başarılı olduğu ise oldukça dikkat çekici.

Bilim kurgu ile komediyi birleştiren filmin ana karakterlerinden “Marty McFly”, meslektaşları ile görüntülü görüşme yapıyordu. 1989 için oldukça  fütüristik olan bu durum 2000’li yıllara geldiğimizde hayatımızın sıradan bir parçası haline geldi.

FaceTime ve Skype gibi uygulamaların kullanıma girmesinden yıllar önce çekilen filmin bu ürünlerin icat edilmesinde ufak bir payının olduğu ise yıllardır filmin hayranları tarafından dile getiriliyor.

Filmdeki en dikkat çekici icatlardan biri de otomatik olarak bağcıklarını bağlayan ayakkabıydı. Buna bezer bir ürün Kanada’da üretildi. Powerlance isimli teknoloji firmasının ürettiği akıllı ayakkabı henüz popüler olmasada önümüzdeki günlerde benzer ürünlerin kullanıcıların ilgisini çekmesi bekleniyor.

Filmde Marty’nin kullandığı uçan kaykay modeline benzer bir ürün üzerinde çalışmalar sürüyor. Bir süredir havada gidecek bir kaykay modeli üzerinde çalışan Hendo’nun bu ürünü ne zaman satışa suncağı hala bilinmiyor.

Her ne kadar uçan araba ve uçan kaykay modelleri hayatımıza girmese de filmin geleceği tahmin konusunda oldukça başarılı olduğu düşünülüyor.

Kaynak: NTV


Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

1 yorum