Garip Ay Çukurları, İçinde İnsan Yaşaması İçin Uygun Sıcaklıklara Sahip Olabilir
Garip Ay Çukurları, İçinde İnsan Yaşaması İçin Uygun Sıcaklıklara Sahip Olabilir

Ay'daki sıcaklık, gece veya gündüz olmasına bağlı olarak kaynama ile donma sıcaklığı arasında değişebilir, ancak bilim insanları, saat kaç olursa olsun, sıcaklığın oldukça makul olduğu korunaklı çukurlar ve mağaralar olabileceğini düşünüyor.

Yeni hesaplamalara göre, bu tür noktalarda sıcaklık 17 santigrat derece civarında seyrediyor. Ay yüzeyinin geri kalanını keşfetmek amacıyla üsleri kurmak için mükemmel yerler olabilirler.

Ayrıca küçük göktaşlarına ve hatta Güneş'ten gelen zararlı güneş radyasyonuna karşı bir miktar koruma sağlayabilirler.

Los Angeles California Üniversitesi'nden (UCLA) gezegen bilimci David Paige, "İnsanlar mağaralarda yaşayarak evrimleştiler ve Ay'da yaşarsak bu mağaralara dönebiliriz" diyor.

Ay'daki çukurları birkaç yıldır biliyoruz. Araştırmacılar, Ay'ın Mare Tranquillitatis bölgesindeki bir çukurun içindeki sıcaklığı ölçmek için NASA Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) - özellikle de Diviner Lunar Radiometer Experiment termal kamerası - tarafından çekilen görüntüleri kullandılar.

Araştırmacılar, kayanın termal özelliklerini zaman içinde analiz etmek için bilgisayar modellerini kullanarak, çukurun güneşli kısmının, yüzeyden gelen ısıyı tutabileceğini ve 300 santigrat dereceye kadar ulaşabileceğini ölçtüler.

Bu sıcaklık, dondurucu soğuğu biraz daha ılıman bir sıcaklığa yükseltebilir ve Güneş battıktan sonra bile orada tutabilir.

Bir sonraki merak konusu, bu mağaraların bir kâşif topluluğunun yerleşmesi için yeterli alana sahip olup olmadığıdır. Uzaydan alınan görüntüler, bazılarının bunu sağladığını gösteriyor.

Araştırmanın bir kısmı, ekip LRO tarafından yakalanan görüntülerdeki tek tek piksellerin sıcaklıklarını tahmin edebilene kadar birden fazla fotoğrafı hizalama ve harmanlama, tutarsızlıkları gidermeyi içeriyordu.

Ay'da her gün ve her gece, Dünya'da yaklaşık 15 gün sürer ve sıcaklıklar gündüzleri yaklaşık 127 santigrat derece ile geceleri yaklaşık eksi 173 santigrat derece arasında değişir.

Hem insanların hem de ekipmanın, uzun vadeli ay araştırma projeleri sırasında bu aşırı uçlardan korunmaya ihtiyacı olacak ve bu oldukça zorlu bir mühendislik çalışmasına neden olacak; yaşanabilir birkaç mağara bulmak çok kullanışlı bir kısayol olacaktır.

NASA, mağara ağlarını kontrol edecek olan Moon Diver görevi sırasında bölgeyi daha fazla keşfetmeyi planlıyor.

Maryland'deki NASA Goddard Uzay Uçuş Merkezi'nden gezegen jeologu Noah Petro, "Ay çukurları, ay yüzeyinde büyüleyici bir özelliktir" diyor. "Kararlı bir termal ortam oluşturduklarını bilmek, bu eşsiz ay özelliklerinin ve bir gün onları keşfetme olasılığının bir resmini çizmemize yardımcı oluyor" dedi.

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum