Galaksiler neden ölür?
Aynı bizim galaksimiz gibi, diğer galaksiler de yeni yıldızlar oluştururken, bir çoğu da uzun yıllar önce yıldız formasyonunu durdurmuştu. Peki neden duruyorlar? Nature dergisinde online olarak yayımlanan çalışmada, gök bilimcilerin öne sürdüğü üzre; yıldız formasyonunun bitmesinin asıl sebebi ‘strangülasyon‘ (boğulma- büzülme) denilen bir mekanizma..

Strangülasyon mekanizması; galaksilerin içindeki boşluğa yayılan gazların, yeni yıldız oluşumu için gerekli olan taze ve yeni materyal sağlıyor olmasından ibaret. Bu sonuca ulaşmak için gök bilimciler 3905 adet yıldız üretmekte olangalaksiyi 22,618 adet yıldız üretmekten emekli olmuş gezegen karşılaştırıldı.

Galaksilerin çoğunluğunu oluşturan Samanyolu galaksimizin yaklaşık iki katı büyüklüğündeki galaksiler için yıldız üreten galaksilerin demir ve diğer ağır metalleri, üretmeyen galaksilere nazaran daha az bulundurduğu biliniyor. Bu oran biriken gazların yıldız üretimini desteklediği şartlar için doğru görünüyor.  Çünkü bu gaz az miktarda demir içerdiğinden galaksinin demir yoğunluğu azalıyor ve gaz birikimi durduğunda, demir oranı artmaya başlıyor ve patlama ile oluşan yıldız tüm bu materyalleri içine hapsediyor.

Araştırmaya göre, galaksi içinde gaz birikiminin durması ile yıldız oluşumunun bitmesi arasında geçen yaklaşık süre 4 milyar yıl olarak hesap edildi.  Samanyolu’nun durumu ise, içine giren çok büyük bir miktar gazı gösteriyor. Yani yakın tarihte yıldız üretimi durmayacağı ve galaksinin durağan bir hale geçmeyeceği ve hatta ölmeyeceği de kesin görünüyor.

Kaynak
http://bilimfili.com/galaksiler-neden-olur/
http://news.sciencemag.org/space/2015/05/why-do-galaxies-die

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum