Fukuşima’nın terk edilen aç hayvanlarına bakmak için geri dönen adam
2011 yılının Mart ayında yaşanan felaketten sonra bölge radyoaktif sızıntı dolayısıyla hızlıca boşaltılmıştı. 2017’ye dek bölge sakinlerinin evlerine dönmesinin mümkün olmadığı coğrafyada terk edilen birileri daha vardı. Fukuşima’nın hayvanları…

55 yaşındaki Naoto Matsumura bölgedeki on binlerce diğer insan gibi felaketten hemen sonra ailesiyle, annesi ve babasıyla evinden uzaklaştı. Güneye doğru bir süre yol aldıktan sonra onları Iwaki’de bıraktı ve kendisi hiçbir şey olmamış gibi evine geri döndü. Tek bir derdi vardı: arkada bıraktıkları aç hayvanlar…

“Fukuşima hayvanlarının koruyucu meleği” olarak bilinen belki de Japonya’nın en inatçı adamı Naoto. Ancak kendisi, o hayvanları düşünmeden edemediğini söylüyor Vice ekibine. Hayvan sürülerini felaket sonrası toplu olarak öldüren hükümete ve hayvanlarını ahırlara kilitlemiş insanlara kızarken, geride kalanların karnını doyurmak için elinden geleni yapıyor.

Peki bu “koruyucu melek” tehlikeli seviyelerde radyasyona maruz kalmıyor mu?

Kalıyor. Naoto’nun evinin içinde saat başına radyasyon miktarı saatte 2 mikrosievert. Dışarısı ise 7 mikrosievert. Uzmanlara bu birimin ne kadar kötü bir tabloyu anlattığı sorulduğunda Japon hükümetinin yalnızca 0.6 mikrosievert radyasyon tespit edilen bir alanı anında boşaltacağı cevabını alıyorlar. Naoto’nun yaşadığı yerde ne su içilebileceğini, ne yemek yenilebileceğini dile getirip normal bir insanın burada nasıl yaşayabildiğine akıl erdiremiyorlar.

Şimdilerde bölgenin dışından gelen su ve yemekleri tüketse de bir dönem normal bir insanın maruz kaldığı radyasyon seviyesinin 17 katına maruz kalmış Naoto. Bu da bölgedeki eti, sebzeyi, balığı ilk zamanlarda yemesinden kaynaklanıyor. Naoto’nun sağlık durumunu merak eden yetkililer bazı araştırmacılarla birtakım testler uyguladığında kendisinin bir “şampiyon” olduğunu, Japonya’da en fazla radyasyona maruz kalmış insan olduğunu söylemiş ve 30-40 yıl boyunca hastalanmayacağını eklemişler. “O zamana kadar ölmüş olacağım zaten, bu durumu önemsemiyorum o yüzden.” diyor Naoto.

Kaynak
http://www.nolm.us/radyoaktif-adam-fukusimanin-terk-edilen-ac-hayvanlarina-bakmak-icin-geri-dondu/

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum