Fantastik Gif, JWST'nin Spitzer'a Göre Ne Kadar Daha Keskin Görselleri Olduğunu Gösteriyor
Fantastik Gif, JWST'nin Spitzer'a Göre Ne Kadar Daha Keskin Görselleri Olduğunu Gösteriyor

Artık JWST'nin tüm bilim aletleri teleskobun optiği ile hizalanmış ve hepsi (çok soğuk) çalışma sıcaklıklarında çalıştığına göre, geri gönderdiği bazı test görüntülerini gördük. Bu görüntüler çok etkileyici, ancak uzaydaki önceki kızılötesi gözlemevimiz ile doğrudan karşılaştırıldığında daha da etkileyici hale geliyorlar. Şimdi NASA, bunu göstermek için Spitzer ve JWST tarafından çekilen gökyüzünün aynı bölümünün iki görüntüsünü yayınladı.

Şu anda uzaya gönderilen en büyük ve daha güçlü teleskop olan JWST, Hubble'ın ve birkaç yıl önce emekli olan Spitzer Uzay Teleskobu'nun halefidir. Spitzer, bize kozmosa kızılötesi bir göz vererek ve bize yakın ve orta kızılötesinde evrenin ilk yüksek çözünürlüklü görüntülerini sağlayarak evren anlayışımıza inanılmaz yeni anlayışlar getirdi.

JWST ayrıca kozmosa kızılötesi olarak da bakacak, ancak burada görebileceğiniz gibi çok daha keskin bir gözle. NASA'nın dediği gibi, Spitzer JWST'nin koşabilmesi için yürüdü.

JWST'nin Spitzer'a kıyasla ne kadar keskin olduğunun karşılaştırması.

 

Bu karşılaştırmalı animasyonlu gif'te, Spitzer'in ve JWST'nin, Samanyolu'nun yörüngesinde dönen en büyük yoldaş gökada olan Büyük Macellan Bulutu'nun bir parçasının görüntüsünü görüyoruz. 8 mikron dalga boyuna sahip ışığı gözlemleyen Spitzer'in Kızılötesi Dizi Kamerası, yakındaki galaksideki yıldızları ve yıldızlararası gazı tanımlar.

Ancak JWST'nin Orta Kızılötesi Enstrümanı (MIRI), aynı şeyi benzeri görülmemiş bir netlikle görüyor. Yıldızlararası uzayda önemli moleküller olan “polisiklik aromatik hidrokarbonların” emisyonu, tüm iplikçikleri ve bulutsuluklarıyla açıkça görülüyor. Bu, Spitzer'in 0,85 metrelik birincil aynası ile JWST'nin 6,5 metrelik kuyruklu aynası arasındaki farktır.

Uzay teleskobu test edilmeye devam ederken, NASA yetkilileri dün ilk bilimsel görüntülerin Temmuz ortasında teslim edilmesinin beklendiğini doğruladılar, ancak yine de hedefin ne olacağı henüz belli değil.

 

Kaynak:

https://www.iflscience.com/space/fantastic-gif-demonstrates-just-how-much-sharper-jwst-is-compared-to-its-predecessor/Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum