Eyfel Kulesi çevreci oluyor!
Paris’in sembolü olan Eyfel Kulesi, geliştirilen proje ile yenilenebilir enerjiyle aydınlanacak.

1887-1889 yılları arasında, Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamaları sebebiyle düzenlenen Paris Fuarı’nın giriş kapısı olarak inşa edilen kule, günümüze bozulmadan gelmeyi başarmıştır. 300 metre yüksekliğe sahip olan Eyfel Kulesitamamen demir ve kulenin aydınlatılması için büyük enerjiler harcanıyor.

Yenilenebilir enerji üzerine çalışmaları bulunan bir şirket olan Urban Green Energy, Eyfel Kulesi’nin ikinci katına iki tane rüzgar türbini konumlandırdı. Türbinler sayesinde kulenin enerji ihtiyacının bir kısmı yenilenebilir enerjiyle karşılanmış olacak. Konumlandırılan bu iki türbin, yılda 10.000 kWh enerji üretmesi ve bu enerjiyle kulenin ihtiyacı olan enerjinin 2020 yılına kadar %25′inin, 2050 yılına kadar ise %75′inin karşılanmış olması planlanmakta.

Şirketin amacı, üç katı bulunan ve kamuya açık bölümlere sahip Eyfel Kulesinin ilk katının tüm enerjisini bu türbinlerle karşılamak. Yılda 6 milyon kişinin ziyaret ettiği kulenin görselliğinin bozulmaması adına, kuleyle aynı renge boyanan rüzgar türbinleri şirket adına bir gurur kaynağı olmuş durumda. Devam eden projeden görüntüler şimdi sizlerle…


Kaynak: Silikon Vadisi

Fizikist
Türkiye'nin Popüler Bilim Sitesi

0 yorum